کارایی ماشین حساب و معرفی انواع آن

کارایی ماشین حساب

آشنایی با ماشین حساب و اهمیت آن

ماشین حساب یا شمارنده وسیله‌ای است که عملیات محاسباتی را روی اعداد انجام می‌دهد. ساده‌ترین ماشین حساب‌ها فقط می‌توانند اعمال جمع، تفریق، ضرب و تقسیم را انجام دهند.

شمارنده‌های پیچیده‌تر یا همان ماشین حساب‌های پیشرفته می‌توانند عملیات نمایی، ریشه‌ها، لگاریتم، توابع مثلثاتی و توابع هذلولی را انجام دهند.

این روزها اکثر calculator ها برای کار کردن به باتری احتیاج دارند. ماشین‌حساب‌های قابل حمل یا همان ماشین حساب مهندسی در میان مهندسان و دانشجویان بسیار محبوب هستند.

قبل از سال 1970، یک شکل ابتدایی‌تر از calculator، قانون اسلاید، معمولاً استفاده می‌شد. این شامل یک تخته چوبی به نام اسلاید بود که می‌توانست آن را به داخل و خارج از یک جفت لت تقویت‌شده حرکت دهد.

هم اسلاید و هم جفت نوار بیرونی دارای مقیاس‌های عددی مدرج بودند. یک آستین متحرک و شفاف به نام مکان نما برای تراز کردن اعداد روی ترازو استفاده می‌شد.

یکی از ابتدایی‌ترین ماشین حساب‌ها، چرتکه نام دارد که هنوز در برخی از مناطق مورد استفاده قرار می گیرد. چرتکه از تعدادی مهره‌ها برای نشان دادن اعداد استفاده می‌کند.

مهره‌ها در چندین ردیف موازی قرار می‌گیرند و می‌توانند برای نشان دادن عملیات حسابی به بالا و پایین حرکت کنند.

گفته می‌شود که یک کاربر ماهر چرتکه می‌تواند برخی از محاسبات را به همان سرعتی که شخصی مجهز به یک calculator باتری دار است، انجام دهد.

چرتکه یکی از انواع ماشین حساب هاهمان‌طور که ماشین حساب‌ها در طول دهه ۱۹۷۰ پیشرفته‌تر شدند، آنها قادر به انجام محاسبات شامل متغیرهای پیشرفته شدند. شمارنده‌ها اولین کامپیوترهای شخصی بودند.

کامپیوترهای شخصی امروزی هنوز هم می‌توانند چنین عملیاتی را انجام دهند، و اکثر آنها با یک برنامه ماشین حساب آنلاین ارائه می‌شوند که در واقع روی صفحه مانند یک شمارنده دستی به نظر می‌رسد.

از نظر تئوری، یک کامپیوتر مدرن شمارنده‌ای است که با اعداد باینری کار می‌کند و حافظه بسیار بزرگ‌تری دارد، اما در مفهوم عملی، یک کامپیوتر به دلیل طیف گسترده‌ای از وظایف غیر محاسباتی که می‌تواند انجام دهد، بسیار بیشتر از یک شمارنده است.

چگونه ماشین حساب‌ها زندگی ما را تغییر داده‌اند؟

مغز انسان باورنکردنی است، اما تنها زمانی می‌تواند کارهای زیادی انجام دهد که به تخمین‌ها و پاسخ‌های عددی می‌رسد. در حال حاضر برای محاسبات پیچیده یک شمارنده وجود دارد.

ماشین‌حساب‌ها با سریع‌تر و آسان‌تر کردن محاسبات ریاضیاتی، زندگی ما را تغییر داده‌اند. گذشت زمان نشان خواهد داد که چگونه این فناوری در آینده تغییر می‌کند.

انواع ماشین حساب

همان‌طور که از قبل گفته شد ماشین حساب‌ها اواسط دهه ۱۶۰۰ معادلات را آسان‌تر کرده‌اند. در اینجا کاوشی در مورد انواع مختلف ماشین‌حساب‌هایی است که می‌توانید انتخاب کنید.

انواع ماشین حساب هادر این قسمت از مقاله می‌خواهیم در مورد انواع شمارنده‌ها صحبت کنیم. پنج نوع از مهم‌ترین و پراستفاده‌ترین ماشین حساب‌ها شامل موارد زیر است:

 • پایه‌ای
 • علمی
 • نمودار سازی
 • چاپ
 • مالی
 • آنلاین

تقریباً همه از ماشین‌حساب‌های پایه برای حل معادلات رایج استفاده می‌کنند، در حالی که ماشین‌حساب‌های علمی و مهندسی برای دانش‌آموزان ریاضی طراحی شده‌اند. چاپ و ماشین حساب مالی برای کسانی که با پول کار می‌کنند، ضروری است.

هر شمارنده‌ای می‌تواند محاسبات اولیه را انجام دهد، اما برخی از آنها پیشرفته‌تر از دیگران هستند.

ماشین حساب پایه‌ای

یک ماشین حساب پایه گاهی اوقات به عنوان یک شمارنده چهار کاره نامیده می‌شود که قادر به انجام محاسبات ساده است و شامل جمع، تفریق، ضرب و تقسیم است.

این نوع از ماشین حساب‌ها بیشتر در خانه مورد استفاده قرار می‌گریند. همچنین برای محاسبه عملیات ساده بسیار مناسب هستند و همچنین در اندازه‌های مختلفی در بازار موجود هستند.

ماشین حساب مهندسی

فارغ‌التحصیلی از دبیرستان یا دبیرستان بدون ماشین حساب مهندسی یا همان ماشین حساب علمی غیرممکن است. این شمارنده‌ها اغلب توسط دانش آموزانی که جبر، مثلثات یا هندسه می‌خوانند، استفاده می‌شود.

ماشین حساب مهندسینوع دیگر شمارنده‌های مهندسی که به ماشین حساب‌های حرفه‌ای نیز معروف هستند، شمارنده‌های گرافیکی است که توسط دانشجویان، یعنی کسانی که در کالج هستند، نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آنها پیشرفته‌تر هستند و قادر به انجام بسیاری از توابع پیچیده مانند رسم نمودارها و حل مسائلی مانند لگاریتم هستند.

چاپ

اگر می‌خواهید یک رکورد از محاسبات خود داشته باشید، یک شمارنده چاپی باید بهترین دوست جدید شما باشد.

اعداد و ارقام بر روی یک تکه کاغذ چاپ می‌شوند که در قسمت بالای ماشین حساب (قسمت خروجی چاپ) می‌توانید آن را جدا کنید. این نوع از ماشین حساب‌های قدیمی برای کسانی که با پول کار می‌کنند، بسیار عالی است.

ماشین حساب چاپیمالی

یک شمارنده مالی، همان‌طور که از نام آن پیداست، برای محاسبه امور مالی طراحی شده است. می‌توانید از یکی برای تعیین نرخ بهره، پرداخت‌های وام مسکن و جریان‌های نقدی استفاده کنید.

آنها به اندازه سایر انواع شمارنده‌ها رایج نیستند، اما برای مشاوران املاک، حسابداران و مشاوران مالی مفید هستند.

ماشین حساب آنلاین

امروزه می‌توان از شمارنده به صورت آنلاین استفاده کرد. در ماشین حساب آنلاین به راحتی می‌توانید عملیات ساده جمع، تفریق، ضرب و تقسیم را انجام دهید، همچنین می‌توانید محاسبات پیشرفته نیز انجام دهید.

این نوع از ماشین حساب‌ها انجام عملیات محاسباتی را برای افرادی که این دستگاه را در دسترس خود ندارند، بسیار مناسب است، زیرا با استفاده از ماشین حساب‌های آنلاین به راحتی می‌توانند کارهای محاسباتی و حسابداری خود را انجام دهند.

ماشین‌حساب‌ها را نیز می‌توان بر اساس ظاهر یا عملکردشان تجزیه کرد، از جمله:

 • الکترونیکی: یک شمارنده الکترونیکی قادر به حل مسائل پیچیده است. ماشین حساب‌های علمی و نموداری در این دسته قرار می‌گیرند و از بردهای مدار و باتری‌های لیتیومی برای کار کردن استفاده می‌کنند.
 • انرژی خورشیدی: ماشین حساب‌های اولیه، مالی و چاپی معمولاً از طریق انرژی خورشیدی کار می‌کنند. این ویژگی به آنها کمک می‌کند تا برای مدت طولانی‌تری دوام بیاورند. اگر به نظر می‌رسد شمارنده شما دیگر کار نمی‌کند، سعی کنید آن را بیرون در معرض نور مستقیم خورشید بگذارید.
 • صفحه لمسی: شمارنده صفحه لمسی مانند گوشی هوشمند شما کار می‌کند. وقتی باتری کم می‌شود، به سادگی باید با یک شارژر USB شارژ شود. به نظر می‌رسد جهان از این نوع فناوری استقبال می‌کند که می‌تواند به معنای ماشین حساب‌های لمسی بیشتری در آینده باشد.
 • شمارنده جیبی یا دستی: با استفاده از یک شمارنده جیبی یا دستی، محاسبات خود را به راحتی انجام دهید. طراحی باریک و جمع و جور آن باعث می‌شود آن را به راحتی در جیب یا کیف مداد خود قرار دهید. برخی از آنها حتی یک در کوچک قفل دارند که دکمه‌ها را پنهان می‌کند.
 • دسکتاپ: دفتر شما با وجود یک ماشین حساب رومیزی در نزدیکی کامپیوتر شما حرفه‌ای‌تر به نظر می‌رسد. این نوع شمارنده صاف است و دارای یک صفحه نمایش باز شده است که محاسبات شما را نشان می‌دهد. ماشین حساب‌های چاپ و مالی معمولاً از مدل‌های رومیزی هستند.

تفاوت ماشین حساب پیشرفته و استاندارد

در حالی که ماشین‌حساب‌های استاندارد دستی هستند و استفاده از آنها آسان است، اما نمی‌توانند به اندازه ماشین‌حساب‌های علمی معادلات پیچیده را انجام دهند. شمارنده‌های استاندارد فقط برای محاسبات پایه طراحی شده‌اند.

تفاوت ماشین حساب پیشرفته و استاندارددر ادامه تمام تفاوت‌های بین ماشین حساب‌های علمی و استاندارد را بررسی می‌کنیم.

ماشین حساب‌های پایه (استاندارد)

 • برای محاسبات پایه طراحی شده است.
 • دارای ۱۶ تا ۲۶ دکمه.
 • قادر به جمع، تفریق، ضرب و تقسیم است.
 • معمولاً از طریق انرژی خورشیدی کار می‌کند.
 • مناسب برای خانه‌ها، ادارات، مدارس ابتدایی

ماشین حساب‌های پیشرفته

 • برای معادلات پیچیده طراحی شده است.
 • دارای ۴۰ تا 50+ دکمه است.
 • قادر به محاسبه Pi، توان، لگاریتم، نمادهای مثلثاتی (sin، cos، tan و نمودار داده‌ها)
 • ممکن است با ویژگی نمودار ارائه شود.
 • معمولاً از طریق برد مدار الکترونیکی و باتری لیتیومی کار می‌کند.
 • مناسب برای مهندسی، کلاس‌های ریاضی از دبیرستان تا کالج، آزمایشگاه‌های علوم

نتیجه گیری

ممکن است اینترنت و تلفن همراه بتواند برای شما عملیات ریاضی و محاسباتی را انجام دهد، اما این بدان معنا نیست که باید ماشین حساب‌ها را فراموش کنید.

همان‌طور که گفته شد شمارنده دستگاهی مناسب برای انجام عملیات محاسبات پیشرفته‌ای است. انتخاب شمارنده مناسب با توجه به کارایی و نیاز شما مشتریان گرامی نیز می‌تواند شما را در خرید این دستگاه محاسباتی بسیار کمک کند.

فروشگاه اداری آرا با ارائه انواع ماشین حساب، یکی از فروشگاه‌های آنلاین معتبر در کشور است که می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از قیمت و نحوه ارسال محصولات از جمله ماشین حساب با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

منابع

whatis.techtarget

qualitylogoproducts

امتیاز
[کل: 0 میانگین: 0]
modir
قیمت روز محصولات فروشگاه اداری آرا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.