زمان تعمیر و تعویض درام کارتریج

نحوه تعمیر درام کارتریج

قبل از این که بخواهیم نحوه تعمیر درام کارتریج را توضیح دهیم، شاید اولین سؤالی که از خود بپرسید این باشد که درام کارتریج چیست.

درام کارتریج یکی از قطعات مهم در دستگاه‌های فتوکپی و همچنین پرینتر است که به شکل میله‌ای استوانه شکل است. نقش آن در انتقال دادن تصاویر بر روی کاغذ هنگام چاپ است که قطعه مهمی برای چاپ اسناد و تصاویر به شمار می‌رود.

حال ما در این مقاله به صورت جامع می‌خواهیم شما را با نحوه تعمیر درام کارتریج لیزری و همچنین زمان تعویض این قطعه مهم آشنا کنیم.

نحوه تعمیر درام کارتریج پرینتر لیزری

در پرینتر لیزری، درام یکی از اجزای کلیدی است که برای اطمینان از چاپ با کیفیت بالا استفاده می‌شود. این قطعه استوانه‌ای شکل که در داخل کارتریج چاپگر قرار دارد، یک بار الکتریکی از موتور اصلی چاپ دریافت می‌کند و از تونر برای انتقال شارژ به تصویر چاپ شده روی کاغذ استفاده می‌کند.

هر بار که یک کار چاپ به چاپگر ارسال می‌شود، کاغذ از طریق واحد درام کشیده می‌شود تا تصاویر ذخیره شده در حافظه را دریافت کند. اگر با مشکلات چاپگر لیزری، مانند گیر کردن کاغذ یا چاپ لکه دار مواجه هستید، ممکن است نیاز به تعمیر یا تعویض درام کارتریج داشته باشید.

تعمیر درام کارتریج پرینتر لیزری

برای تأیید اینکه درام کارتریج لیزری نیاز به تعمیر دارد، مشکل را عیب یابی کنید. یک کار آزمایشی را به چاپگر ارسال کنید و کیفیت تصویربرداری را بررسی کنید.

اگر صفحه لکه دار باشد، ممکن است درام کثیف باشد و باید به صورت دستی تمیز شود. اگر کار آزمایشی چاپ نشد، صفحه نمایش یک پیام خطا یا کد نشان می‌دهد. برای درک پیام خطا و تعیین اینکه آیا درام آسیب دیده است یا نیاز به تعویض دارد، به کتابچه راهنمای چاپگر خود مراجعه کنید.

چاپگر را خاموش و از برق جدا کنید. درب کارتریج چاپ را باز کرده و کارتریج چاپ را بردارید. قلاب‌هایی را که کارتریج را قفل می‌کنند، در جای خود باز کرده و با احتیاط جدا کنید و مطمئن شوید که با اجزای دیگر تماس پیدا نمی‌کند.

درام را برای هرگونه کثیفی، تکه کاغذ یا تونر اضافی بررسی کنید. این درام با یک لایه پلاستیکی سبز رنگ به نام سلنیوم پوشانده شده است. چاپگرهای لیزری مجهز به سیستم تمیز کردن درام هستند، اما اگر تونر روی درام جمع شده است، باید خودتان آن را تمیز کنید.

از چند قطره الکل مالشی و یک حوله یا پارچه نرم استفاده کنید تا سطح را به آرامی پاک کنید. مراقب باشید از زور زیاد یا الکل زیاد استفاده نکنید. اگر بعد از تمیز کردن متوجه پارگی یا آسیب به سطح سلنیوم شدید، درام کارتریج را تعمیر و یا تعویض کنید.

اجازه دهید درام برای چند دقیقه هوا خارج شود. از اسپری هوای تحت فشار برای تمیز کردن داخل چاپگر استفاده کنید. کارتریج چاپ را تعویض کرده و در جای خود قفل کنید. درب کارتریج را ببندید، پرینتر را به برق بزنید و دوباره پرینتر را روشن کنید. اکنون آماده ادامه کارهای چاپی خود هستید.

هشدار: سطح درام به نور حساس است. در معرض نور شدید قرار ندهید، درام را خراب خواهید کرد. در دست زدن به طبل مراقب باشید، اگر پوست حساسی دارید دستکش بپوشید زیرا یک سلنیوم سمی در نظر گرفته می‌شود.

زمان تعویض درام کارتریج

اگرچه پرینترهای لیزری از نظر آماری در درازمدت از نظر هزینه‌های چاپ ارزان‌تر هستند، اما الزامات خاصی دارند که باید شناخته شوند.

در زیر کاپوت، چاپگر لیزری یک دستگاه بسیار پیچیده است که بسیاری از اجزای داخلی آن به صورت پشت سر هم کار می‌کنند تا آن تصویر چاپ شده واضح را در صفحه شما ایجاد کنند. با لیزرها، آینه‌ها، درام‌های رسانای نوری، غلتک‌ها و واحدهای فیوزینگ که همه برای فرایند چاپ ضروری هستند.

این قطعات باید به درستی نگهداری و در صورت نیاز تعویض شوند. در حالی که بیشتر این قطعات مستقیماً در دستگاه تعبیه شده‌اند، برخی از آنها مانند درام چاپگر را برای تعمیر و یا تعویض می‌توان جدا کرد.

ممکن است برای برخی تعجب‌آور باشد، اما واحدهای درام باید هر چند وقت یکبار تعویض شوند تا کیفیت چاپ حفظ شود. درام‌ها پوسته‌ای هستند که کارتریج‌های تونر در آن قرار می‌گیرند و اجازه می‌دهند تونر به کاغذ بچسبد.

درام کارتریج مواردی هستند که در کنار کارتریج‌های تونر، پس از مصرف باید تعویض و یا به علت خرابی تعمیر شوند.

بسیاری از مصرف کنندگان ذهنیت “اگر خراب نیست، آن را تعمیر نکن” دارند. اما تعویض واحد درام کارتریج برای سلامت پرینترهای لیزری حیاتی است.

یک واحد درام تخریب شده می‌تواند باعث ایجاد رگه‌ها، لکه‌ها و نقاط خالی در صفحه چاپ شده شما شود، حتی اگر به تازگی یک تونر چاپگر جدید وارد کرده باشید. در حالی که یک واحد درام شکسته چاپگر شما را خراب نمی‌کند، فقط در یک نقطه خاص چاپ را متوقف نمی‌کند.

متأسفانه، هیچ نکته خاصی برای دور زدن این اتفاق آزاردهنده وجود ندارد و مهم نیست که از کارتریج با نام تجاری استفاده می‌کنید یا جایگزین ارزان جوهر چاپگر.

چرا باید درام را در چاپگر Brother خود تعویض کنم؟ در زیر، خواهید آموخت که چرا تعویض آنها برای کیفیت چاپگر لیزری شما ضروری است.

حداکثر استفاده از درام کارتریج

مهم است که به یاد داشته باشید که واحدهای درام باید هر چند وقت یکبار تعویض شوند و یا این که احتیاج به تعمیر داشته باشین، نعمیر شوند تا کیفیت چاپ خوب حفظ شود. درست مانند تونر یا کارتریج جوهر، واحدهای درام دارای عمر مفیدی هستند که مصرف کننده باید از آن آگاه باشد. بیشتر این ماندگاری به محیطی که آنها در آن ذخیره می‌شوند، بستگی دارد.

این شامل نگهداری آنها در کیسه‌های محافظ خود قبل از استفاده است. اگر یک واحد درام چاپگر اضافی دارید که بیش از دو تا سه سال ذخیره شده است، این خطر وجود دارد که تا زمانی که آن را در چاپگر خود قرار دهید کار نکند.

اما به طور دقیق‌تر، عمر واحد درام با تعداد چرخش‌ها محاسبه می‌شود. سازنده چاپگر Brother عمر درام شما را با تعداد دفعاتی که درام یک چرخش کامل 360 درجه انجام می‌دهد محاسبه می‌کند.

هر چرخش کامل به یک شمارنده داخلی اضافه می‌کند که زمان تعویض دستگاه را محاسبه می‌کند. وقتی به حد خود رسید، از شما می‌خواهد که درام را عوض کنید.

توجه به این نکته ضروری است که هنگام تعویض واحد درام، باید شمارنده درام خود را نیز به صورت دستی تنظیم مجدد کنید. این به شمارنده اجازه می‌دهد تا تعداد چرخش‌ها را به دقت بخواند تا فعالیت چاپ شما را ارزیابی کند. (اگر نمی‌دانید چگونه واحد درام خود را بازنشانی کنید، ما یک راهنمای گام به گام برای راهنمایی شما در اینجا داریم)

اگر نتوانید شمارنده درام را بازنشانی کنید، خطر نمی‌کنید که قرائت دقیقی نداشته باشید که منجر به عدم اطلاع‌رسانی خودکار مبنی بر تغییر درام در آن زمان شود.

ساییدگی و پارگی

واحد درام خود را به عنوان یک خون آشام در نظر بگیرید. شما هرگز نمی‌خواهید آن را در معرض نور خورشید قرار دهید. در حالی که وقتی در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار می‌گیرد شما را نفرین نمی‌کند و به گرد و غبار متلاشی نمی‌شود، اما دیگر کار کرد قبلی را نخواهد داشت.

این شامل قرار گرفتن در معرض نور مصنوعی نیز می‌شود، بنابراین بهتر است آن را همیشه در یک مکان تاریک نگه دارید.

واحدهای درام از مواد منحصر به فرد حساس به نور ساخته شده‌اند که با لیزر داخل چاپگر در تعامل است. با گذشت زمان، این واحد درام در معرض شرایط داخلی مانند نور لیزر قرار می‌گیرد که می‌تواند کیفیت کلی آن را کاهش دهد.

واحد درام شما همچنین می‌تواند کثیف شده و با خاک و باقی مانده تونر پر شود. تصور کنید دیواری را با رنگی نقاشی کنید که در لایه بالایی آن گرد و غبار و کثیفی وجود دارد.

ممکن است بتوانید آن را رنگ کنید، اما خرده‌ها و ذرات کمی کثیفی در مخلوط وجود دارد که با چشم قابل مشاهده است. نه تنها این، بلکه کثیفی می‌تواند روی چسب تونر چاپ شده روی صفحه تأثیر بگذارد. این می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در صفحه‌ای شود که در آن متن و گرافیک ممکن است تار و لکه دیده شوند.

اگر متوجه نوارهای عمودی در صفحات چاپ شده خود هستید، ممکن است مستقیماً ناشی از وضعیت واحد درام باشد.

راه‌راه‌های عمودی نشان می‌دهد که واحد درام ممکن است از نظر فیزیکی به درستی کار نشده باشد یا احتمالاً هنگام قرار دادن خراشیده شده باشد. چیزی مانند خراش فیزیکی قابل تعمیر نیست و اغلب نیاز به تعویض فوری درام کارتریج چاپگر دارد، حتی اگر به بلوغ خود نرسیده باشد.

عمر خدمات

دقیقاً مانند اینکه باید ماشین خود را برای تعویض روغن در هر کیلومتر تعیین شده سوار کنید، باید همین کار را برای تعویض و تعمیر درام کارترچ چاپگر لیزری خود انجام دهید.

واحدهای درام استاندارد می‌توانند حدود 12000 صفحه قبل از نیاز به تعویض تولید کنند. هر واحد درام از دستورالعمل یکسانی پیروی نمی‌کند، بنابراین باید قبل از قرار دادن آن در چاپگر، از بازده کل صفحه آن آگاه باشید.

عمر درام کارتریج

ریاضیات ممکن است در مورد این قطعات بسیار مبهم باشد، و اغلب توصیه می‌شود دقیقاً بدانید که درام تونر چاپگر شما چه زمانی باید تعویض شود.

مدل‌های چاپگر لیزری در مورد صفحات در حال چاپ متفاوت است. برخی از کارتریج‌های تونر صفحات بیشتری تولید می‌کنند، به این معنی که باید درام چاپگر را با سرعت زیاد تعویض کنید.

به عنوان مثال، بسیاری از چاپگرهای Brother از درام چاپگر با کارتریج‌های تونر استفاده می‌کنند. برخی از واحدهای درام چاپگر که از تونر Brother TN450 استفاده می‌کنند، می‌توانند حداکثر تا پنج کارتریج قبل از نیاز به تعویض استفاده کنند. سایرین، مانند Brother TN760، بسته به استفاده، باید واحد درام خود را پس از سه تا چهار کارتریج تعویض کنند.

به عنوان یک قاعده کلی، همیشه باید پس از استفاده از سه تا چهار کارتریج تونر، واحد درام خود را تعویض کنید تا ایمن باشید.

بازده صفحه نیز محاسبه می‌شود و تنها 5 درصد از صفحه به عنوان یک صفحه کامل پر می‌شود. بسته به استفاده شما، ممکن است لازم باشد واحد درام خود را سریع‌تر از قبل تغییر دهید. هر چیزی پس از طول عمر توصیه شده می‌تواند منجر به چاپ با کیفیت پایین شود.

نتیجه گیری

عوامل متعددی هنگام ارزیابی عمر واحد درام شما نقش دارند، خواه ساییدگی و پارگی، سن یا عمر مفید باشد.

خوشبختانه، بیشتر مدل‌ها، مانند پرینترهای لیزری Brother، دارای نوعی حسگر داخلی هستند که نشان می‌دهد چه زمانی باید واحد درام را تغییر دهید. اعلان باعث نمی‌شود که بار کمتر آزاردهنده باشد و همیشه باید یک واحد درام یدکی برای مواقع اضطراری چاپ داشته باشید.

گاهی اوقات نمی‌خواهید نگران درام کارتریج خود و زمان نیاز به تعویض و تعمیر آن باشید. به عنوان مثال یک واحد درام و چهار کارتریج تونر برای مدل‌های انتخابی چاپگر لیزری Brother را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

هر بار که آن چهار تونر را تمام می‌کنید، همیشه نشانه خوبی برای تعویض واحد درام است. برای صرفه جویی در هزینه تعمیر در واحدهای تونر و درام کارتریج چاپگر، از وب سایت ما به آدرس فروشگاه اینترنتی اداری آرا دیدن کنید.

جوهر چاپگر و کارتریج‌های تونر ارزان ما جایگزین مناسبی برای برندهای نام تجاری هستند و ضمن ارائه کیفیت چاپ عالی، در هزینه شما صرفه جویی می‌کنند.

امتیاز
[کل: 0 میانگین: 0]
امیرحسین مهرابی جم
قیمت روز محصولات فروشگاه اداری آرا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.