آشنایی با قطعات دستگاه منگنه و آموزش تعمیر فنر منگنه دستی

آشنایی با قطعات دستگاه منگنه

امروزه با توجه فراوانی و نوع دستگاه منگنه، می‌توان کاربردهای دستگاه منگنه را بیشتر حس کرد. در دستگاه منگنه از قطعات مختلفی استفاده شده است.

اکثراً از منگنه‌ها در موارد و مکان‌هایی همچون تولید مبلمان، ساخت قاب عکس، محل کار و خانه و در جاهای دیگر استفاده می‌شود.

اندازه دستگاه منگنه‌ها متفاوت است، از یک منگنه کوچک (به اندازه یک انگشت) تا یک دستگاه منگنه بزرگ که برای استفاده به نیروی بیشتری احتیاج است. همان‌طور که گفته شد منگنه انواع مختلفی از نظر اندازه و کارایی دارند.

نوع اصلی خانگی (اداری) با اندازه سیم 17/0 اینچ در قطر، به طور کلی به عنوان معمولی پذیرفته شده است.

منگنه‌های چند منظوره متوسط ​​با اندازه‌های متوسط ​​سیم کار می‌کنند. قطر ۰٫۵۰ اینچ. منگنه‌های مورد استفاده در صنعت ساخت‌وساز از چیزی شبیه میخ‌هایی استفاده می‌کنند که در مجلات (بسته‌های) از پیش بارگذاری شده موجود است.

حتی با وجود امکان ده‌ها کاربرد دستگاه منگنه، بیشتر در صحافی اسناد چند صفحه‌ای و سایر کارهای اداری مرتبط از این قبیل استفاده می‌شوند. این نوع از دستگاه منگنه قیمت مناسب را دارند.

ما در این مقاله می‌خواهیم در رابطه با قطعات دستگاه منگنه و نحوه تعمیر فنر منگنه دستی که یکی از مهم‌ترین قطعات دستگاه منگنه است، صحبت کنیم.

اگر شما هم می‌خواهید با اجزای منگنه و نحوه تعمیر فنر منگنه آشنا شوید، پس با مقاله از فروشگاه اینترنتی اداری آرا که به عنوان یکی از مراکز معتبر در زمینه فروش انواع ماشین های اداری در شهر تهران به شمار می‌رود، همراه باشید.

معرفی قطعات دستگاه منگنه

یک دستگاه منگنه از اجزا و قطعات بسیاری تشکیل شده است که مهم‌ترین قطعات دستگاه منگنه، مهر زنی فلزی و قطعات فنری هستند.

قطعات اصلی یک دستگاه منگنه معمولی خانگی یا اداری شامل پایه است که سندان (صفحه فلزی که سندی را که می‌خواهید منگنه کنید) روی آن قرار می‌دهید.

مجله (که لوازم اصلی را نگه می‌دارد)؛ سر فلزی (که مجله را می‌پوشاند) و پین یا همان نگه دارنده (که به پایه جوش داده می‌شود و سنجاق اتصال مجله و پایه را نگه می‌دارد).

از پرچ‌ها برای نگه داشتن قطعات دستگاه منگنه در کنار هم استفاده می‌شود و یک سنجاق نقطه لولا برای نیمه بالا و پایین است.

همچنین از مواد پلاستیکی هم برای تقویت محصول و هم برای جذاب کردن منگنه از نظر زیبایی استفاده می‌شود.

معرفی قطعات دستگاه منگنهفنرها در یک منگنه معمولاً دو کار جداگانه انجام می‌دهند از جمله، آن‌ها ردیف منگنه‌ها را در مسیر ردیف شده و آماده استفاده نگه می‌دارند و تیغه پیستون را به موقعیت اصلی خود بر می‌گردانند.

تیغه پیستون مانند یک گیوتین عمل می‌کند، به این ترتیب که هر بار که به زور فشار دست پایین می‌آید، یک منگنه را از ردیف منگنه‌ها جدا می‌کند.

منگنه‌های امروزه تقریباً به طور کامل از پلاستیک ساخته می‌شوند. با این حال، در حال حاضر، پرمصرف‌ترین منگنه‌ها هنوز آن‌هایی هستند که از فلز ساخته شده‌اند.

تاج منگنه

یکی از قطعات دستگاه منگنه یعنی قسمت بالای منگنه که بعد از منگنه کردن روی سطح هر چیزی که منگنه می‌کنید، تاج نامیده می‌شود. تاج منگنه ممکن است صاف یا گرد باشد.

تاج‌های گرد برای نگه‌داشتن کابل‌ها در کنار قرنیزها یا داخل دیوارها عالی هستند. عرض تاج می‌تواند به اندازه 3/16 اینچ یا 13/8 اینچ برای منگنه‌های بسته شدن کارتن بزرگ باشد.

پایه‌های دستگاه منگنه

پایه‌های منگنه که به عنوان یکی دیگر از قطعات دستگاه منگنه است، به شکل دو قسمتی هستند که در دو طرف تاج به سمت پایین امتداد می‌یابند و به برگه‌ها و یا مواردی که منگنه می‌زنید، نفوذ می‌کنند.

علاوه بر انتخاب یک منگنه بر اساس اندازه تاج، طول پایه‌های منگنه یک اندازه گیری مهم است. ضخامت ماده‌ای که منگنه می‌کنید، طول پایه مورد نیاز شما را تعیین می‌کند.

پایه ها و قطعات دستگاه منگنهیک قانون کلی این است که برای مواد ضخیم، ساق باید سه برابر ضخامت مواد باشد. پایه‌های منگنه وقتی وارد مواد می‌شوند چین خورده یا به سمت بیرون پخش می‌شوند.

به عنوان مثال، منگنه‌های حصار دارای پایه‌هایی هستند که هنگام استفاده از آن‌ها به سمت بیرون منحرف می‌شوند تا چسبندگی خوبی روی پایه‌های نرده چوبی داشته باشند.

مواد سبک منگنه را با پایه‌هایی که چند میلی متر بیشتر از حداکثر ضخامت مواد اندازه گیری می‌شود، می‌گیرند. نقاط انتهایی پایه‌ها ممکن است صاف و مربع شکل باشند.

سیم

تاج و پایه‌های یک منگنه از یک تکه سیم ممتد ساخته شده‌اند و عرض سیم به عنوان «گیج» اندازه‌گیری می‌شود. خود سیم بخش مهمی از قطعات دستگاه منگنه است. در مقابل، هر چه گیج بالاتر باشد، سیم نازک‌تر است.

منگنه‌های سیم نازک دارای گیج 22-20 هستند و ضخامت آن‌ها به منگنه‌های سیم سنگین در گیج 17-15 افزایش یافته است. همچنین سیم ممکن است گرد یا صاف باشد.

آلومینیوم، فولاد ضد زنگ، فولاد گالوانیزه و مفتول مسی همگی برای ساخت انواع منگنه و قطعات آن استفاده می‌شوند.

منگنه‌هایی که با فولاد ضد زنگ و گالوانیزه ساخته می‌شوند، در برابر خوردگی و برای کاربردهای خارج از منزل بهتر مقاومت می‌کنند.

آموزش تعمیر فنر دستگاه منگنه دستی

اگر منگنه شما کار نمی‌کند (منگنه نمی‌کند)، احتمالاً فنر دستگاه منگنه کوب آسیب دیده است، فنر منگنه یکی دیگر از مهم‌ترین قطعات دستگاه منگنه است.

هدف این آموزش، کمک به کاربران در تعویض فنر منگنه است. در ادامه مقاله شما را با نحوه تعمیر فنر منگنه کوب آشنا خواهیم کرد. با ما همچنان همراه باشید.

اگر خودتان فنر را تعویض نکنید، یا یک منگنه‌ای که فضای کارتان را به هم می‌زند، در نهایت باید یک منگنه جدید تهیه کنید.

قبل از استفاده از این راهنما، بررسی کنید که آیا خود فنر آسیب دیده است یا خیر. یکی دیگر از احتمالات کار نکردن منگنه، مربای منگنه است.

هنگام دست زدن به منگنه مراقب باشید، زیرا امکان منگنه کردن دستان خودتان وجود دارد. توصیه می‌کنیم منگنه‌ها را از قبل خالی کنید.

موچین یکی از ابزاری است که باید آن را در تعمیر فنر منگنه دستی باید همراه خود داشته باشید.

 • برای دسترسی به فنر، منگنه را با گرفتن دسته همانند شکل زیر باز کنید.
 • آموزش تعمیر فنر دستگاه منگنهبا استفاده از موچین، قلاب موجود در هل را باز کنید. توجه کنید که دسته را محکم نگه دارید تا منگنه به عقب باز نگردد.
 • گام دوم تعمیر فنر دستگاه منگنهانتهای فنر را از فشار دهنده جدا کنید. توجه کنید که فنر را محکم بین انگشتان خود فشار دهید تا به عقب نچرخد. سر دیگر فنر را از داخل دسته جدا کنید. فنر باید از سوراخ های روی قسمت فلزی دسته جدا شود.

گام سوم تعمیر فنر دستگاه منگنه

 • قسمت فلزی داخل دسته را با شست فشار دهید تا دیگر پایین نیاید.
 • گام چهارم تعمیر فنر دستگاه منگنهچکش، قطعه مستطیلی را به سمت بالا فشار دهید و از قسمت فلزی دور کنید.
 • گام پنجم تعمیر فنر دستگاه منگنهقسمت فلزی داخل دسته را رها کنید تا از چکش دور شود. توجه کنید که قسمت فلزی را نگه دارید تا بسته نشود.
 • گام ششم تعمیر فنر دستگاه منگنهیک سر فنر جدید را به قلاب فشار دهنده قلاب کنید.
 • گام هفتم تعمیر فنر دستگاه منگنهقلاب هل را با استفاده از انگشت شست خود ببندید.
 • گام هشتم تعمیر فنر دستگاه منگنهانتهای دیگر فنر جدید را از سوراخ مستطیل شکل بالایی به سمت پشت رد کنید.
 • گام نهم تعمیر فنر دستگاه منگنهفنر جدید را از سوراخ پایین عبور دهید و انتهای فنر را به سمت خود بیاورید. فنر باید پس از رزوه کاری یک حلقه ایجاد کند.
 • گام دهم تعمیر فنر دستگاه منگنهسپس فنر تازه را به قلاب داخل قسمت فلزی دسته قلاب کنید.
 • گام یازدهم تعمیر فنر دستگاه منگنهقسمت فلزی را با انگشت شست خود به سمت پایین فشار دهید تا با سوراخ چکش هماهنگ شود.
 • گام دوازدهم تعمیر فنر دستگاه منگنهچکش را دوباره به قسمت فلزی وصل کنید. دستگیره را ببندید تا به جای خود بازگردد. توجه کنید که مراقب باشید هنگام بستن منگنه انگشتان خود را منگنه نکنید.

گام آخر تعمیر فنر دستگاه منگنهنتیجه گیری

سعی کردیم تا در این مقاله شما را با قطعات دستگاه منگنه و آموزش تعمیر فنر منگنه آشنا کنیم. امیدواریم که این مقاله نیز مؤثر واقع شده باشد.

برای خرید و اطلاع از قیمت انواع منگنه‌ها نیز می‌توانید اینجا را کلیک کنید، همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان فروشگاه اداری آرا در ارتباط باشید.

منابع

ifixit

europeansprings

امتیاز
[کل: 4 میانگین: 4.3]
modir
قیمت روز محصولات فروشگاه اداری آرا
دیدگاه کاربران
5 دیدگاه
 • Saba 3 دسامبر 2021 / 2:54 ب.ظ

  خیلی ممنون از راهنمایی تون. واقعا کمکم کردین الان منگنه دستیم کار میکنه.مرسییییییییی😊

  • modir 3 دسامبر 2021 / 2:57 ب.ظ

   خواهش می‌کنم. خوشحال هستم که این مقاله مؤثر واقع شده براتون.

 • سمیرا 16 فوریه 2022 / 1:01 ق.ظ

  سلام منگنه ی من از دستم افتاد وتیکه هاش جداشده نمیتونم سرهمش کنم ممنون میشم راهنمایی کنین.

  • modir 20 فوریه 2022 / 7:54 ب.ظ

   سلام. این که منگنه الان در چه اوضاعی هستش بحثش جدا است (صدمه به بدنه منگنه و غیره)؟ اگر قطعات منگنه جدا شده باشن با همین راهنمایی که گفتیم مرحله به مرحله انجامش بدین

 • اسماعیل 5 مارس 2022 / 9:10 ب.ظ

  سلام این منگنه های تمام فلز معمولی، چه طوری باز میشن، قاب پلاستیکی ندارن

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.