آموزش و نحوه شارژ کارتریج پرینترها

نحوه شارژ کارتریج پرینترها

اولین سؤالی که بعد استفاده کردن از پرینتر در فاصله زمانی طولانی مدت پیش می‌آید این است که “چرا پرینترم دیگر چاپ نمی‌کند؟” پاسخ این سؤال عوامل مختلفی را می‌تواند داشته باشد، از جمله قطع کابل پرینتر، تمام شدن شارژ کارتریج و خطاهای دیگر.

ما در این مقاله به موضوع شارژ کارتریج که یکی از نکات مهم در نگهداری و استفاده مجدد از چاپگرها است را برای شما توضیح خواهیم داد.

همچنین در دل محتوا به نحوه انتخاب و خرید کارتریج، هزینه شارژ کارتریج و نحوه شارژ کارتریج جوهر افشان HP و کانن خواهیم پرداخت. با ما تا انتهای این موضوع مهم و جذاب همراه باشید.

همان‌طور که در مقدمه مقاله گفته شد شارژ کارتریج یکی از موارد مهم در چاپ باکیفیت است. زمانی که تونر کارتریج دستگاه پرینتر شما به اتمام برسد دیگر نمی‌توان اسناد و مدارکی را چاپ کرد. در این صورت باید کارتریج چاپگر را شارژ کنید.

در بعضی از دستگاه‌ها بعد از مدتی استفاده کردن از کارتریج باید آن‌ها را تعویض کرد، اما در پرینترهای لیزری باید کارتریج‌ها را شارژ کرد.

فروشگاه اداری آرا که در زمینه فروش انواع ماشین‌های اداری فعالیت دارد، یکی فروشگاه‌های معتبر در زمینه فروش انواع کارتریج است، از جمله کارتریج جوهر افشان HP، کارتریج اپسون، کارتریج کانن که شما می‌توانید از فروشگاه آنلاین خدمات و محصولات خود را خریداری کنید.

اهمیت شارژ کارتریج

اهمیت و مهم بودن شارژ کارتریج برای مشاغلی مانند چاپخانه‌ها، کافی‌نت‌ها، عکاسی‌ها و سازمان‌ها و ادارهٔ بزرگی که با انواع پرینترها و دستگاه‌های چاپ کار می‌کنند، پوشیده نیست.

یکی از دغدغه‌های اکثر مشتریان در استفاده از پرینتر هزینه شارژ کارتریج چاپگر است که در نحوه شارژ و یا خرید آن باید دقت بسیاری شود.

به عنوان مثال برای شارژ کارتریج مورد نظر باید از مرغوب‌ترین تونر استفاده کرد که کارایی و کیفیت بالایی را در چاپ داشته باشد. شارژ کردن انواع کارتریج در انواع پرینترها به شکل متفاوتی صورت می‌گیرد.

اهمیت شارژ کارتریجقبل از این که بخواهیم نحوه شارژ کردن انواع کارتریج‌ها را بررسی کنیم ابتدا به معرفی کارتریج و تونر بپردازیم که یک دیدگاهی از قبل به این دو موضوع داشته باشیم.

تونر

تونر جوهری در قالب پودر و به صورت جامد است که در پرینترهای لیزری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در گذشته تونرها را با استفاده از ترکیباتی مثل اکسید آهن و کربن ساخته می‌شدند.

در حال حاضر و امروزه برای افزایش کیفیت چاپ پرینترها، تونرها از ترکیبات کربن و پلیمر ساخته می‌شوند.

تونرها برای چسبیدن به کاغذ ذوب شوند تا یک تصویر و یا متنی چاپ شود.

کارتریج پرینتر

کارتریج پرینتر محفظه‌ای است که تونر داخل آن ریخته می‌شود. کارتریج‌ها در انواع چاپگرهای جوهر افشان و لیزری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کارتریج‌ها علاوه بر این که به عنوان یک انبار برای تونرها هستند، وظیفه دارند که به قطعات الکتریکی پرینترها دستور دهند تا جوهر روی کاغذ ریخته شود.

در بعضی از پرینترها از کارتریج جوهری استفاده می‌شود مانند پرینتر جوهر افشان سه کاره کانن مدل PIXMA MG2440 و در بعضی چاپگرهای دیگر از کارتریج تونر استفاده می‌شود.

البته انتخاب و شارژ کارتریج به دستگاهی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، بستگی دارد.

آموزش شارژ کارتریج HP

حال در این قسمت از مقاله می‌خواهیم شما را با نحوه شارژ کارتریج HP آشنا کنیم. با ما همچنان همراه باشید.

برای این که خودتان در مواقع ضروری اقدام به شارژ کارتریج HP چاپگر خود کنید، مراحل زیر را باید به ترتیب انجام دهید. در قدم اول باید موارد زیر را تهیه و در دسترس خود قرار دهید، از جمله:

 • بطری‌های جوهر
 • سوزن‌های تزریق
 • سرنگ
 • یک جفت دستکش پلاستیکی

مقدار جوهری که در سرنگ باید پرکنید به محفظه کارتریج HP بستگی دارد. به نکته مهم توجه داشته باشید که “کارتریج‌های خالی را به محض تمام شدن تعویض و یا آن‌ها را پر کنید و از چاپ روی کارتریج خالی خودداری کنید، زیرا ین کار به هد چاپ شما آسیب می‌رساند.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه قیمت کارتریج HP و خرید کارتریج HP اینجا کلیک کنید.

مراحل شارژ کارتریج HP

قسمت نازل کارتریج را در گیره شارژ مجدد قرار دهید و قسمت بالایی کارتریج را تا انتها فشار دهید تا صدای کلیک را بشنوید. نازل‌های کارتریج باید با قسمت سفید در پایین گیره پرکردن مجدد تراز شوند.

نحوه شارژ کارتریج hpبرچسب ورودی تزریق ارائه شده را روی برچسب درپوش کارتریج در جهت درست بچسبانید.

مرحله دوم نحوه شارژ کارتریج hpدرب محفظه جوهر را باز کرده و سوزن تزریق جوهر را وصل کنید.

مرحله سوم نحوه شارژ کارتریج hp

سومین مرحله نحوه شارژ کارتریج hpسوزن تزریق را در داخل بازار ورودی تزریق جوهر روی برچسب قرار دهید و سوزن را به سمت نازل هدایت کنید.

مرحله چهارم نحوه شارژ کارتریج hpحجم جوهر توصیه شده را با چرخاندن پیستون در جهت عقربه‌های ساعت تزریق کنید تا جوهر در کارتریج پخش شود. به سطوح جوهر دقت کنید تا مطمئن شوید که مقدار مناسب جوهر را پخش می‌کنید.

همچنین مراقب سوراخ باشید تا مطمئن شوید جوهر بیرون نریزد. پس از اتمام، مجموعه شارژ مجدد را بیرون بکشید.

مرحله پنچم نحوه شارژ کارتریج hpسرنگ مکنده ارائه شده را تهیه کنید و آن را به سوراخ لاستیکی در پایین گیره شارژ مجدد متصل کنید و به آرامی حدود ۰٫۵ میلی لیتر جوهر را بیرون بکشید. سرنگ را بردارید.

مرحله ششم شارژ کارتریج hpکارتریج را از گیره شارژ مجدد بردارید و جوهر بیش از حد اطراف نازل را تمیز کنید و قسمت نازل کارتریج را روی برخی از ورقه‌های بافت نرم بمالید.

مرحله هفتم آموزش شارژ کارتریج hpنازل‌های کارتریج را روی دستمال کاغذی فشار دهید تا بررسی کنید که آیا کارتریج شما با موفقیت دوباره پر شده است یا خیر. مقداری جوهر باید بیرون بیاید.

مرحله هشتم آموزش شارژ کارتریج hpتوصیه می‌کنیم کارتریج را حداقل 8 ساعت قبل از استفاده در چاپگر بگذارید تا اسفنج زمان بیشتری برای جذب جوهر داشته باشد.

آموزش شارژ کارتریج کانن

تعویض کارتریج‌های جوهر افشان کانن ممکن است گران باشد. خوشبختانه اکثر کارتریج‌های کانن قابل شارژ هستند و شما می‌توانید با تعویض جوهر خود در هزینه خود صرفه جویی کنید.

در صورت داشتن ابزار مناسب، شارژ مجدد کارتریج‌های کانن آسان است. با یک کیت شارژ کارتریج مجدد، می‌توانید به راحتی این کار را خودتان انجام دهید.

آموزش شارژ کارتریج کاننیک هد چاپ را از رایانه خود تمیز کنید. وقتی مردم رگه‌هایی را روی صفحات چاپ شده خود می‌بینند، اغلب تصور می‌کنند که به جوهر بیشتری نیاز دارند. اما در برخی موارد، کثیف بودن هد چاپ باعث این امر می‌شود.

گزینه تمیز کردن هد چاپ را از منوی «دستگاه‌ها و چاپگرها» انتخاب کنید و ببینید آیا این کمک می‌کند یا خیر.

پس از اجرای تمیز کردن هد چاپ، صفحه دیگری را چاپ کنید. اگر هنوز رگه‌هایی وجود دارد، ممکن است جوهر شما تمام شده باشد.

مرحله دوم نحوه شارژ کارتریج کاننکارتریج جوهر را تکان دهید. اگر پیغام خطایی دریافت کردید که جوهر شما تمام شده است، ممکن است فقط در کارتریج‌های شما مسدود شده باشد.

هر کارتریج را بیرون بکشید، آن را برعکس کنید و به آرامی تکان دهید. کارتریج را دوباره در آن قرار دهید و ببینید آیا مشکل حل شده است یا خیر.

فقط کارتریج را به آرامی تکان دهید. تکان دادن شدید نه تنها می‌تواند به کارتریج آسیب برساند، بلکه باعث می‌شود که از دست شما خارج شود و بشکند.

مرحله سوم نحوه شارژ کارتریج کاننسنسورهای کارتریج جوهر را تمیز کنید. سنسورهای کثیف همچنین می‌توانند زمانی که جوهر شما تمام نشده است پیام خطا ایجاد کنند و تمیز کردن آن‌ها می‌تواند مشکل را حل کند.

از یک دستمال کاغذی آغشته به مقداری الکل استفاده کنید و سنسورها را به آرامی روی کارتریج بمالید. سپس دوباره سعی کنید چاپ کنید.

سنسورهای الکترونیکی چاپگر را نیز به آرامی پاک کنید. گردوغبار یا خاک روی هر سنسور الکترونیکی می‌تواند پیام خطا ایجاد کند.

آماده سازی کارتریج‌ها

مرحله چهارم نحوه شارژ کارتریج کانندر مرحله‌های بعدی از شارژ کارتریج کاننن، یک کیت شارژ مجدد کارتریج جوهر کانن تهیه کنید. این کیت‌ها باید شامل جوهر برای تمام رنگ‌های چاپگر، یک سرنگ برای تزریق جوهر و یک مته انگشت شست کوچک باشد

 • می‌توانید آن‌ها را در اکثر فروشگاه‌های ماشین‌های اداری یا در اینترنت پیدا کنید. اگر کیت مناسب را پیدا نکردید، می‌توانید به سایت فروشگاه اداری آرا مراجعه نمایید.
 • به یاد داشته باشید که یک کیت پرکردن مجدد برای شماره مدل چاپگر خاص خود تهیه کنید. محصولات جوهر کانن همه مشابه هستند، اما ممکن است یکسان نباشند.

مرحله پنجم نحوه شارژ کارتریج کاننحذف کارتریج جوهر. برخی از چاپگرها مکانیسم‌های مختلفی برای جدا کردن کارتریج‌ها دارند. کارتریج‌ها معمولاً در زیر واحد اسکنر چاپگر ذخیره می‌شوند، بنابراین آن را بالا ببرید.

معمولاً فشار دادن روی کارتریج باعث می‌شود که از جای خود خارج شود. سپس به آرامی تکان دهید تا کارتریج بیرون بیاید.

 • اگر نمی‌توانید نحوه جدا کردن کارتریج‌ها را بفهمید، همیشه دفترچه راهنمای مالک را بررسی کنید.
 • اگر کارتریج‌ها به راحتی بیرون نمی‌آیند، آن‌ها را نکشید. این می‌تواند به کارتریج و چاپگر شما آسیب برساند.

مرحله ششم نحوه شارژ کارتریج کاننبرچسب روی هر کارتریج را با یک چاقوی کاربردی جدا کنید. اگر قبلاً هرگز این کارتریج‌ها را پر نکرده‌اید، همچنان باید برچسب‌هایی در بالای آن وجود داشته باشد که سوراخ‌های پر کردن مجدد را می‌پوشاند.

تیغه چاقو را با احتیاط زیر برچسب بلغزانید و پوست آن را جدا کنید. می‌توانید آن را به طور کامل حذف کنید، زیرا می‌توانید بعداً از نوار برای پوشاندن سوراخ‌های دوباره استفاده کنید.

 • اگر این کارتریج چند رنگ است، وقتی برچسب را جدا می‌کنید، 3 سوراخ خواهید دید. هر سوراخ به یک محفظه جوهر جداگانه منتهی می‌شود.
 • هنگام دست زدن به چاقو از خود با دستکش محافظت کنید.
 • دستکش‌ها را در دست نگه دارید تا از جوهر روی دستتان جلوگیری کنید.

مرحله هفتم نحوه شارژ کارتریج کانندر ادامه مراحل دیگری از شارژ کارتریج کانن، دایره بالای کارتریج را با مته انگشت شست سوراخ کنید. روی کارتریج جوهر باید یک دایره کوچک در بالا وجود داشته باشد. این نشان می‌دهد که کجا باید سوراخی برای پرکردن آن ایجاد کنید.

کارتریج را در یک دست و مته شست را در دست دیگر بگیرید. مته را به داخل دایره فشار دهید تا از پلاستیک عبور کند. سپس مته را به صورت دایره‌ای کار کنید تا سوراخ بزرگ‌تر شود.

 • اندازه سوراخ را با وارد کردن سرنگ از داخل آن آزمایش کنید. اگر تمیز از آن عبور کند، سوراخ به اندازه کافی بزرگ است.
 • اگر برای شما راحت‌تر است، می‌توانید از یک مته برقی نیز برای ایجاد سوراخ استفاده کنید.
 • مطمئن شوید که از مته نازکی که بزرگ‌تر از دایره روی کارتریج نیست استفاده کنید و پس از شکستن سطح پلاستیک، سوراخ‌کاری را متوقف کنید.
 • اگر روی یک کارتریج چند رنگ کار می‌کنید، هر یک از ۳ دایره را بچرخانید.

مرحله هشتم نحوه شارژ کارتریج کاننبرای تأیید رنگ کارتریج‌های چند رنگ، یک سوزن در هر سوراخ فرو کنید. اگر کارتریج‌های چند رنگ را دوباره پر می‌کنید، تأیید کنید که کدام رنگ را باید در هر محفظه قرار دهید.

یک سوزن بلند بردارید که به انتهای محفظه کارتریج برسد. آن را از سوراخ وارد کنید تا کف آن را لمس کند و اطراف آن را بمالید. سپس آن را بیرون بکشید و ببینید چه جوهر رنگی باید در آن کارتریج باشد.

پاک کردن سوزن بر روی یک تکه کاغذ سفید، تشخیص رنگ در محفظه را آسان‌تر می‌کند.

پرکردن و نصب مجدد کارتریج‌ها

مرحله نهم نحوه شارژ کارتریج کاننسرنگ را با جوهر مناسب پر کنید. نوک سرنگ را در بطری جوهر مناسب فرو کنید. اگر سرنگ شما پمپ دارد، آن را فشار دهید تا محفظه پر شود. اگر ضمیمه پیستون دارد، آن را بکشید تا سرنگ پر شود.

کارتریج‌های کانن معمولاً دارای ۷ میلی لیتر (۰٫۲۷ اونس) جوهر در کارتریج‌های تکی و ۳ میلی لیتر (۰٫۱ floz) در هر محفظه یک کارتریج چند رنگ هستند، اما مقدار دقیق جوهر برای پرکردن به مدل کارتریج شما بستگی دارد.

دفترچه راهنمای اندازه کارتریج خود را بررسی کنید و سرنگ را با آن حجم جوهر پر کنید. این کار را فقط در صورت ریختن جوهر روی یک پارچه یا جایی که تمیز کردن آن آسان است انجام دهید.

مرحله دهم نحوه شارژ کارتریج کاننجوهر را از طریق سوراخ کارتریج تزریق کنید. سرنگ را داخل کارتریج قرار دهید و به آرامی آن را با جوهر پر کنید. جوهر را به سرعت بیرون نریزید زیرا ممکن است کارتریج سرریز شود.

اگر جوهر شروع به بیرون آمدن از سوراخ کرد، پرکردن را متوقف کنید.

مرحله یازدهم نحوه شارژ کارتریج کاننکارتریج را پاک کنید. از پارچه یا دستمال کاغذی استفاده کنید و مطمئن شوید که جوهر روی کارتریج باقی نمانده است.

همچنین از یک دستمال کاغذی با مقداری الکل مالشی برای پاک کردن سنسور روی هر کارتریج استفاده کنید. اگر جوهر روی سنسور باشد، چاپگر ممکن است آن را نخواند.

مرحله دوازدهم نحوه شارژ کارتریج کاننروی سوراخی که دریل کرده‌اید نوار چسب بزنید و آن را سوراخ کنید. برای جلوگیری از نشت جوهر، تمام قسمت بالای کارتریج را بپوشانید. نوار را فشار دهید تا از شر هر حباب هوا که ممکن است عملکرد چاپگر شما را مختل کند خلاص شوید.

سپس یک سوزن یا خلال دندان بردارید و یک سوراخ کوچک از طریق نوار روی سوراخی که دریل کرده‌اید ایجاد کنید. این یک دریچه برای کارتریج ایجاد می‌کند.

از نواری استفاده کنید که برای پرکردن مجدد در آینده به راحتی کنده شود. نوار چسب یا نوار الکتریکی به خوبی کار می‌کند. نوار چسب خیلی چسبناک خواهد بود.

مرحله سیزدهم نحوه شارژ کارتریج کاننکارتریج‌های جوهر را دوباره داخل چاپگر قرار دهید. هر کارتریج را بردارید و دوباره در شکافی که آن را از آن جدا کرده‌اید قرار دهید.

بسته به نوع چاپگرتان، ممکن است مجبور شوید آن را فشار دهید تا صدای کلیک را بشنوید. این به شما امکان می‌دهد بدانید که کارتریج در جای خود قرار دارد.

دوباره بررسی کنید که رنگ‌های صحیح را در شکاف‌های مربوطه آن‌ها وارد کرده‌اید.

مرحله چهاردهم نحوه شارژ کارتریج کاننیک چاپ آزمایشی اجرا کنید. کار خود را با اطمینان از کارکرد چاپگر خود پس از تعویض کارتریج بررسی کنید. شما می‌توانید هر چیزی را چاپ کنید، اما یک صفحه تست تخصصی تمام رنگ‌ها را در یک صفحه بررسی می‌کند.

در آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با موضوع شارژ کارتریج و نحوه شارژکردن آن‌ها آشنا کنیم. امیدوارم این مقاله مشکلات کاربران را در رابطه با این موضوع حل کرده باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هزینه شارژ کارتریج، خرید کارتریج HP و فیمت کارتریج می‌توانبد با کارشناسان مجرب ما در ارتباط باشید.

تجربه‌های خود و دیدگاه‌های حود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.

منابع

4inkjets

wikihow

امتیاز
[کل: 0 میانگین: 0]
modir
قیمت روز محصولات فروشگاه اداری آرا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.