تفاوت بین کارتریج رنگی و سیاه و سفید چیست؟

تفاوت بین کارتریج رنگی و سیاه و سفید

تفاوت بین کارتریج رنگی و سیاه و سفید بسیار واضح است. کارتریج های رنگی شامل طیف سه رنگ (فیروزه ای، سرخابی و زرد) می شود، در حالی که کارتریج های سیاه و سفید فقط یک رنگ در هنگام چاپ روی برگه دارند. کارتریج‌های رنگی، مانند کارتریج‌های اپسون، در هد چاپگر جای می‌گیرند. کارتریج های سیاه و سفید معمولاً مصرف جوهر کمتری نسبت به کارتریج های رنگی در هنگام چاپ روی برگه دارند.

کدام نوع کارتریج بهتر است؟

اکثر چاپگرها با کارتریج سیاه و سفید نمی‌توانند عمق رنگ و وضوح مطلوب را برای چاپ عکس ارائه دهند. اگر می خواهید عکس هایی با ظاهر حرفه ای داشته باشید، از چاپگرهای پیشرفته با کارتریج رنگی استفاده کنید.

تفاوت بین کارتریج رنگی و سیاه سفید

اگر قصد چاپ برچسب های رنگی را دارید، کارتریج های سیاه و سفید برای کار شما ایده آل نیستند. از آنجایی که طیف رنگی زیادی در کارتریج سیاه و سفید وجود ندارد، به اجبار می‌بایست کارتریج را تعویض کنید. در صورتیکه از کارتریج های رنگی برای چاپ تصاویر سیاه و سفید استفاده می کنید و یا گاهی اوقات فقط تصاویر رنگی چاپ می کنید بسیار مفید هستند.

آیا کارتریج های رنگی مقرون به صرفه تر هستند؟

ممکن است تصور کنید کارتریج رنگی دارای 3 جوهر رنگی است مقرون به صرفه می‌باشد. برخلاف تصور در کارتریج رنگی لحظه‌‌ای که یک رنگ به اتمام می‌رسد دو مخزن دیگر به اتمام نرسیده اما می‌بایست کارتریج جدید جایگزین شود. این بدان معنی است که شما به طور بالقوه کارتریجی را دور می اندازید که هنوز دو مخزن رنگ قابل استفاده دارد.

کارتریج‌های دارای مخزن جداگانه به شما این امکان را می‌دهند که فقط رنگی را که به اتمام رسیده و نیاز به جایگزین دارد، تعویض کنید، که باعث می‌شود در دراز مدت مقرون به صرفه باشند. تنها مشکل آن هزینه اولیه کارتریج جداگانه است.

اکثر تولید کنندگان چاپگر کارتریج های سه رنگ را برای مدل های چاپگر لیبل ورودی خود ایجاد می کنند. این یک قانون کلی است که هر چه چاپگر مقرون به صرفه تر باشد، جایگزینی کارتریج چاپگر گران تر خواهد بود.

مقایسه هزینه کارتریج رنگی نسبت به سیاه و سفید

کارتریج‌های رنگی معمولاً هزینه بیشتری نسبت به کارتریج‌های سیاه و سفید دارند، اما اینکه چقدر این تفاوت قیمت زیاد است به برندی که خریداری می‌شود و مدل چاپگر شما بستگی دارد. به عنوان مثال، جوهر و تونر با بالاترین کیفیت در کارتریج‌های رنگی بسیار گران‌تر از کارتریج‌های سیاه و سفید عرضه می‌شوند. با این حال، قیمت کارتریج های سیاه و سفید می تواند تنها در چند هزار تومان متفاوت باشد.

دلیل اینکه کارتریج های رنگی هزینه بیشتری دارند این است که چاپگرها معمولاً برای چاپ رنگ مناسب به چهار کارتریج رنگی مختلف – سرخابی، فیروزه ای، زرد و مشکی نیاز دارند. از طرف دیگر، چاپ سیاه و سفید از یک کارتریج مشکی استفاده می کند. فقط با چاپ سیاه و سفید می توانید در هزینه خود صرفه جویی کنید.

چگونه کارتریج های رنگی در مقابل سیاه و سفید بر محیط تأثیر می گذارند

با وجود اینکه کارتریج های سیاه و رنگی تاثیر فیزیکی یکسانی بر محیط دارند، چاپ سیاه و سفید همچنان برای محیط زیست بهتر است. از آنجایی که از کارتریج های سیاه و سفید جوهر کمتری نسبت به کارتریج های رنگی برای چاپ استفاده می کند، طول عمر مفید آن نسبت به چاپگر رنگی بیشتر است در نتیجه از تولید زباله کاسته می‌شود. با سرمایه گذاری در خرید کارتریج تک رنگ که فقط از جوهر سیاه استفاده می کند، به راحتی می توانید دفتری سازگار با محیط زیست داشته باشید.

چاپ سیاه و سفید بهتر است یا رنگی؟

چاپ سیاه و سفید یا تمام رنگی به نیازهای منحصر به فرد کسب و کار شما بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر کارهای زیادی با حجم بالا چاپ می کنید که از تصاویر رنگی و کاربردی زیادی استفاده می کنند، چاپ رنگی انتخاب مناسبی برای شماست.

اگر اغلب اسناد ساده را چاپ می کنید، کارتریج سیاه و سفید  انتخاب بهتر و مناسب تری است و با مصرف جوهر کمتر در هزینه صرفه جویی می کند. اگر به دنبال حفظ یک دفتر کار سبزتر هستید، استفاده از کارتریج سیاه و سفید نیز انتخاب خوبی است.

کارتریج سیاه و سفید

نتیجه گیری: با توجه به موقعیت کسب و کار و مسائل اقتصادی و همچنین کیفیت تصویر مورد نظر استفاده از کارتریج رنگی و سیاه و سفید کاملا متفاوت است.

با آگاهی بر کاربردهای کارتریج های رنگی و سیاه و سفید می‌توان در ایجاد کیفیت مطلوب، هزینه‌ها، کاهش تولید زباله و… مدیریت بسیار عالی داشت.

امتیاز
[کل: 0 میانگین: 0]
modir
قیمت روز محصولات فروشگاه اداری آرا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.