تفاوت چاپگرهای سوزنی و لیزری

چاپگرهای سوزنی یک دستگاه سخت افزاری است که برای به دست آوردن خروجی به کامپیوتر متصل می‌شود. امروزه همچنین می‌توان آن‌ها را به دوربین دیجیتال متصل کرد تا مستقیماً از عکس‌ها پرینت بگیرد. خروجی در اینجا خروجی نسخه چاپی نامیده می‌شود.

به غیر از چاپگر، دستگاه‌های خروجی دیگری نیز مانند مانیتور، پلاتر، بلندگو، هدفون، پروژکتور و غیره وجود دارد. چاپگرها به طور کلی به دو دسته ضربه‌ای و غیر ضربه‌ای طبقه بندی می‌شوند. چاپگرهای ضربه‌ای با ایجاد تماس فیزیکی مستقیم با کاغذ چاپ می‌کنند، اما در غیر این صورت کار چاپگر بدون ضربه است.

چاپگر نقطه ای قدیمی‌ترین نوع چاپگر و یکی از نمونه‌های خوب چاپگرهای کامپیوتری است که با برخورد مستقیم نوار پارچه‌ای آغشته به جوهر روی کاغذ چاپ می‌کند. دقیقاً مانند مکانیسم چاپ ماشین تحریر، سر چاپگر به صورت بالا و پایین حرکت می‌کند یا روی کاغذ به جلو و عقب می‌رود. اینها را چاپگرهای ضربه‌ای می‌نامند، زیرا چاپ شامل استفاده از فشار مکانیکی است که در آن پین‌ها در برابر نوار جوهر به کاغذ برخورد می‌کنند.

چاپ‌ها را می‌توان در فونت‌های متنوع و گرافیک دلخواه به صورت نقطه ای تولید کرد. این نقطه‌ها توسط پین‌ها یا سیم‌های فلزی ریز تولید می‌شوند که با نیروی یک الکترومغناطیس یا شیر برقی کوچک به جلو و عقب یا بالا و پایین هدایت می‌شوند. سر چاپگر به طور مداوم حرکت می‌کند و هر بار فقط یک خط متن عمودی را چاپ می‌کند.

چاپگرهای سوزنی چیست؟

چاپگر ماتریس نقطه‌ای (DMP) نوعی چاپگر است که از پین‌هایی استفاده می‌کند که بر روی نوار جوهر اثر می‌گذارند تا چاپ کنند. این چاپگرها معمولاً قدیمی در نظر گرفته می‌شوند، زیرا نمی‌توانند چاپ با کیفیت بالا ایجاد کنند و همچنین گران هستند.

چاپگر سوزنی چیست؟

با این حال، آنها تخصص خاصی دارند که سایر چاپگرها مانند چاپگرهای جوهرافشان و لیزری فاقد آن هستند.

از آنجایی که از ضربه برای چاپ استفاده می‌کنند، می‌توان از آنها برای چاپ چندین نسخه متن به طور هم‌زمان با کمک کپی کربن استفاده کرد؛ بنابراین بیشتر در مکان‌هایی که نیاز به فرم‌های چند قسمتی است استفاده می‌شود.

چاپگرهای سوزنی به عنوان چاپگر ماتریس ضربه‌ای نیز شناخته می‌شود. در چاپگر ماتریس نقطه ای، کاراکترها و حروف توسط ماتریسی از نقاط تشکیل می‌شوند.

یک سر چاپ که دارای پین‌های زیادی در آن است، در جهت مورد نیاز حرکت می‌کند و به نوار پارچه‌ای که در جوهر آغشته شده است برخورد می‌کند و علامتی روی کاغذ ایجاد می‌کند. نقطه‌ها با فاصله نزدیک در یک شکل خاص قرار می‌گیرند تا شخصیت مورد نظر را ایجاد کنند.

این به نظر کاملاً شبیه به مکانیسم چاپ ماشین‌های تحریر و چاپگرهای دیزی است. با این حال، چاپگرهای ماتریس نقطه ای از این نظر متفاوت هستند که بسیاری از کاراکترها و گرافیک‌های مختلف را می‌توان چاپ کرد. یک کاراکتر چاپ شده توسط یک DMP در واقع تجمع بسیاری از چنین نقاطی در یک منطقه کوچک از کاغذ است.

مزایای چاپگرهای سوزنی

  • چاپگرهای ماتریس نقطه ای ارزان هستند و به راحتی در بازار در دسترس هستند.
  • آنها می‌توانند بر خلاف چاپگرهای بدون ضربه، کپی کربنی از چاپ بسازند.
  • هزینه چاپ در مقایسه با سایر چاپگرها، کمترین هزینه را دارد.
  • چاپ به جای اینکه ناگهان متوقف شود، به تدریج محو می‌شود؛ بنابراین شما زمان زیادی برای تغییر روبان قبل از اتفاق خاص را دارید.
  • آنها برخلاف چاپگرهای دیگر که نیاز به تعویض مکرر کاغذ دارند، به طور مداوم از کاغذ استفاده می‌کنند.
  • هزینه نگهداری در مقایسه با سایر چاپگرها پایین است.
  • آنها شرایط کثیف و گرم را همانطور که در محیط‌های صنعتی یافت می‌شود تحمل می‌کنند.

تفاوت چاپگرهای سوزنی و لیزری

قبل از دهه 1980، پرینترهای لیزری واحدهای گران قیمت و با حجم بالا بودند. در آن زمان، چاپگرهای سوزنی بازار دسکتاپ رایانه‌های شخصی اولیه را برای خانه‌ها و مشاغل اداره می‌کردند. چاپگرهای لیزری فشرده، که در اواخر دهه 1980 معرفی شدند، با خروجی با کیفیت بالا و عملکرد بی صدا این روند را تغییر دادند.

اگرچه سازندگان تجهیزات کامپیوتری هنوز هم چاپگرهای ماتریس نقطه‌ای را برای تعداد کمی از مشتریان تولید می‌کنند، فناوری لیزر به‌ویژه در دنیای تجارت به طور گسترده‌تری مورد استفاده قرار گرفته است.

کیفیت چاپ

یک چاپگر لیزری معمولی وضوح 1200 نقطه در اینچ یا dpi دارد. این سطح از جزئیات را با استفاده از پودر تونر میکروسکوپی، الکترونیک با کارایی بالا و اپتیک دقیق به دست می‌آورد.

بسیاری از پرینترهای لیزری دارای قابلیت رنگ با وضوح بالا هستند. برخی از چاپگرهای ماتریس نقطه‌ای با انجام پاس‌های مکرر روی همان ناحیه چاپ شده به ۲۴۰ نقطه در اینچ می‌رسند، اگرچه چاپ اسنادی که به این روش تولید می‌شوند حداقل دوبرابر زمان چاپ با کیفیت معمولی است.

از آنجایی که رنگ خروجی چاپگر ماتریس نقطه ای به نوار بستگی دارد، تقریباً هیچ کدام گزینه‌ای فراتر از سیاه و قرمز ارائه نمی‌دهند.

سرعت چاپگرهای سوزنی

یک چاپگر لیزری رومیزی معمولی حدود چهار صفحه تمام رنگی در دقیقه تولید می‌کند. برای متن سیاه و سفید، این میزان به 25 صفحه در دقیقه افزایش می‌یابد.

سرعت پرینترهای سوزنی

چاپگرهای سوزنی معمولاً بین 200 تا 600 کاراکتر در ثانیه یا حدود 50 صفحه در دقیقه در حالت پیش‌نویس رتبه بندی می‌شوند. برخی از چاپگرهای ماتریس نقطه‌ای با خروجی بالا به 1100 کاراکتر در ثانیه یا 100 صفحه در دقیقه دست می‌یابند، اگرچه کیفیت چاپ متنی با وضوح پایین است.

سر و صدا

فناوری ماتریس نقطه ای با ضربه زدن به یک نوار جوهردار با ستونی از پین‌های فلزی چاپ می‌کند. در سرعت‌های مورد نیاز برای چاپ، پین‌ها به سرعت حرکت می‌کنند و صدایی بلند ایجاد می‌کنند. روکش‌های تجهیزات خاموش کننده صدا، نویز را تا سطوح قابل تحمل برای استفاده اداری کاهش می‌دهد. در مقایسه پرینترهای لیزری بی صدا هستند. مکانیسم تغذیه کاغذ صداهای کلیک ملایم تولید می‌کند، اما برای چاپگر لیزری نیازی به خاموش کردن صدا نیست.

نتیجه گیری

  • امیدوارم با مطالعه این مقاله تفاوت چاپگرهای سوزنی و لیزری و همچنین مزایای پینترهای سوزنی را درک کرده باشید. اگر شما هم به دنبال خرید پرینترهای سوزنی هستید می‌توانید به راحتی از طریق وب سایت فروشگاه اداری آرا آن را خریداری کنید.

    سؤالات و نظرات خود را در بخش دیدگاه با کارشناسان مجرب فروشگاه اداری آرا در میان بگذارید.

امتیاز
[کل: 1 میانگین: 5]
modir
قیمت روز محصولات فروشگاه اداری آرا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.