اجزای دستگاه فتوکپی و نحوه کاکرد آن

دستگاه فتوکپی

دستگاه فتوکپی (دستگاه کپی) که قبلاً نام آن، دستگاه زیراکس بوده است باعث می‌شود بتوانید اسناد و مدارک و تصاویر خود را کپی بگیرید. در این مقاله می‌خواهیم شما را با دستگاه کپی، اجزای آن و نحوه کار کردن آن آشنا کنیم.

اجزای داخل دستگاه فتوکپی

اگر یک دستگاه فتوکپی را جدا کنید، ممکن است با قطعات مختلف و زیادی رو به رو شوید. با این حال، اصل فرایند فتوکپی تنها به چند قطعه کلیدی متکی است:

  • درام (یا کمربند) گیرنده نور
  • سیم‌های کرونا
  • لامپ و لنز
  • تونر
  • فیوزر

درام گیرنده نور

درام گیرنده نوری (یا در برخی فتوکپی، تسمه) قلب سیستم است. اساساً درام یک غلتک فلزی است که توسط لایه‌ای از مواد رسانا نور پوشانده شده است.

این لایه از یک نیمه هادی مانند سلنیوم، ژرمانیوم یا سیلیکون ساخته شده است. چیزی که عناصری مانند سلنیوم را بسیار خنک می‌کند، این است که در برخی موارد می‌توانند الکتریسیته را هدایت کنند، اما در برخی دیگر این هئدایت انجام نمی‌گیرد.

در تاریکی، لایه رسانای نوری روی درام به عنوان یک عایق عمل می‌کند و در برابر جریان الکترون‌ها از یک اتم به اتم دیگر مقاومت می‌کند، اما زمانی که لایه با نور برخورد می‌کند، انرژی فوتون‌ها الکترون‌ها را آزاد می‌کند و اجازه عبور جریان را می‌دهد.

این الکترون‌های تازه آزاد شده همان چیزی هستند که بار مثبت پوشش‌دهنده درام را خنثی می‌کنند و تصویر نهفته را تشکیل می‌دهند.

تصور اینکه چگونه ممکن است یک کپی از یک تصویر را روی یک کمربند گیرنده نور که تقریباً ابعادی برابر با ورق کاغذ حاوی تصویر دارد، به نمایش بگذارید.

هنگامی که به انجام همان کار روی یک درام نازک و استوانه‌ای فکر می‌کنید، مشکلی پدیدار می‌شود.

درام دستگاه فتوکپیچگونه ممکن است سطح درام با املاک روی یک ورق کاغذ مطابقت داشته باشد؟

راه حل این است که به سادگی درام را بچرخانید در حالی که در حال کپی کردن هستید. اگر با حرکت پرتو نور در سراسر سند اصلی، درام را به صورت قفلی بچرخانید، می‌توانید تصویر را نوار به نوار بسازید.

پس از اینکه یک نوار نور بر روی یک نوار متناظر از درام متمرکز شد، درام می‌چرخد ​​تا ناحیه تازه‌ای از رسانای نوری را در معرض دید قرار دهد. در همین حال، ناحیه‌ای که قبلاً در معرض دید قرار گرفته بود با تونر و سپس با کاغذ تماس پیدا می‌کند.

سیم‌های کرونا

برای اینکه یک دستگاه فتوکپی شروع به کار کند، باید میدانی از بارهای مثبت روی سطح درام و کاغذ ایجاد شود. این وظایف توسط سیم‌های کرونا انجام می‌شود.

این سیم‌ها تحت ولتاژ بالایی قرار می‌گیرند که متعاقباً به شکل الکتریسیته ساکن به درام و کاغذ منتقل می‌شوند.

یکی از این سیم‌ها به موازات سطح درام کشیده می‌شود و سطح رسانای نوری را با یون‌های مثبت شارژ می‌کند و سیم دیگر طوری قرار می‌گیرد که سطح کاغذ را بپوشاند، زیرا کاغذ در مسیر خود به سمت درام شلیک می‌کند.

لامپ و لنز

تهیه فتوکپی، به منبع نوری با انرژی کافی برای خروج الکترون‌ها از اتم‌های رسانای نوری نیاز دارد.

چه طول موجی از نور می‌تواند این کار را انجام دهد؟

معلوم شد که بیشتر طیف مرئی نور حاوی انرژی کافی به خصوص انتهای سبز و آبی برای هدایت فرایند است.

هر چیزی که کمتر از قسمت قرمز طیف مرئی باشد، اشتیاق کافی برای فعال کردن نور رسانا را ندارد، اگرچه نور فرابنفش قدرت شلیک بیش از اندازه کافی برای فتوکپی دارد، اما می‌تواند برای چشم و پوست ما بسیار مضر باشد.

به همین دلیل است که دستگاه‌های فتوکپی از یک لامپ معمولی رشته‌ای یا فلورسنت قدیمی برای فلش نور بر روی سند اصلی استفاده می‌کنند.

هنگامی که لامپ در دستگاه کپی روشن می‌شود، در داخل دستگاه کپی حرکت می‌کند و هر بار یک نوار کاغذ را روشن می‌کند. یک آینه متصل به مجموعه لامپ، نور منعکس شده را از طریق یک عدسی به درام چرخان زیر هدایت می‌کند.

لامپ و لنز دستگاه فتوکپیلنز درست مانند لنز دوربین شما کار می‌کند. این به شما امکان می‌دهد یک کپی از تصویر را در یک مکان خاص فوکوس کنید.

اگرچه نمی‌توانید واقعاً تصویر را روی یک دستگاه فتوکپی متمرکز کنید تا محصول نهایی کم و بیش تار شود، می‌توانید فاصله بین لنز و اصلی یا بین لنز و درام را تغییر دهید تا اندازه تصویر اصلی را کم یا بیشتر کنید.

تونر

تونر گاهی اوقات به عنوان جوهر خشک شناخته می‌شود، اما تونر در واقع جوهر نیست. جوهر یک مایع رنگ دانه‌ای است. تونر یک پودر ریز با بار منفی بر پایه پلاستیک است.

رنگ سیاه در تونر دستگاه فتوکپی از رنگ دانه‌هایی است که در ذرات پلاستیکی در حین ساخته شدن آن‌ها ترکیب شده است. در دستگاه کپی، تونر روی مهره‌های بزرگ‌تر و دارای بار مثبت چسبیده و در داخل یک کارتریج تونر ذخیره می‌شود.

هنگامی که مهره‌های پوشش داده شده با تونر بر روی درام غلت می‌شوند، ذرات تونر یون‌های دارای بار مثبت را در نواحی بدون بار روی سطح درام بسیار جذاب‌تر از مهره با بار ضعیف می‌یابند.

همان ذرات متعاقباً حتی بیشتر به سمت کاغذ باردار الکترواستاتیک کشیده می‌شوند. پلاستیک موجود در تونر به شما این امکان را می‌دهد تا از پریدن آن بر روی کاغذ جلوگیری کنید.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که حرارت را روی تونر اعمال کنید در این حین ذرات پلاستیک ذوب شده و رنگ دانه را به کاغذ ذوب می‌کنند.

فیوزر دستگاه فتوکپی

فیوزر کارهای نهایی را ارائه می‌دهد که تصویر تونر را روی یک ورق کاغذ دائمی می‌کند. در واقع فیوزر باید دو کار را انجام دهد:

  • تصویر تونر را ذوب کرده و روی کاغذ فشار دهید
  • از چسبیدن تونر ذوب شده و یا کاغذ به فیوزر جلوگیری کنید

تنها چیزی که برای انجام این کارها لازم است لامپ‌های لوله کوارتز و غلتک‌های با پوشش تفلون است. ورق کاغذ بین دو غلتک فرستاده می‌شود. سپس، غلتک‌ها به آرامی روی صفحه را فشار می‌دهند تا تونر در فیبر کاغذ جاسازی شود.

در همین حال، در داخل غلتک‌ها، لامپ‌ها روشن هستند و حرارت کافی برای ذوب تونر تولید می‌کنند.

چرا تونر به جای آن روی غلتک‌ها ذوب نمی‌شود؟

به عنوان مثال همان‌طور که روکش نچسب، مانع از چسباندن شام شما به کف ماهیتابه می‌شود، پوشش تفلون غلتک‌ها از چسبیدن تونر و کاغذ به آن‌ها جلوگیری می‌کند.

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که دستگاه فتوکپی چگونه کار می‌کند؟

ممکن است فکر کنید که فرایند فتوکپی یک سند واقعاً ساده است. سندی را می‌گیرید، روی صفحه شیشه‌ای دستگاه تکثیر می‌گذارید، چراغ سبزی از کنار شیشه می‌گذرد

پس از چند ثانیه، یک کپی از سندی که روی صفحه قرار داده‌اید از کنار دستگاه خارج می‌شود.

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که زیر شیشه چه می‌گذرد؟

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد دستگاه‌های فتوکپی قطعات کاملاً پیچیده‌ای از ماشین آلات هستند. در این قسمت از مقاله نحوه عملکرد دستگاه فتوکپی را بسیار ساده به شما خواهیم گفت.

یک دستگاه تکثیر برای کار بر اصول الکتریسیته و رسانایی نوری متکی است. یک گیرنده نوری حساس به نور در داخل دستگاه وجود دارد که ابتدا ذرات تونر را جذب و سپس روی کاغذ معمولی منتقل می‌کند تا یک کپی از یک سند را تشکیل دهد.

نحوه کار کردن دستگاه فتوکپی مدرن

نحوه کار کردن دستگاه فتوکپی مدرن1. سندی را که می‌خواهید کپی کنید وارونه روی شیشه قرار می‌دهید یک نور بسیار روشن در قسمت سراسر اسکن سند ایجاد می‌شود.

2. نور بسیار بیشتری از نواحی سفید (جایی که جوهر وجود ندارد) نسبت به نواحی سیاه و جوهردار منعکس می‌شود.

3. یک “سایه الکتریکی” از صفحه، روی رسانای نوری شکل می‌گیرد. رسانای نوری در دستگاه فتوکپی یک تسمه نقاله دوار است که با ماده شیمیایی به نام سلنیوم پوشیده شده است.

4. همان‌طور که تسمه می‌چرخد، سایه الکتریکی را با خود حمل می‌کند.

5. یک درام جوهر که کمربند را لمس می‌کند، آن را با ذرات ریز پودر تونر می‌پوشاند.

6. به تونر یک بار الکتریکی داده شده است که به سایه الکتریکی می‌چسبد و یک تصویر جوهری شکل از صفحه اصلی روی کمربند ایجاد می‌شود.

7. یک ورق کاغذ از یک قیف در طرف دیگر دستگاه کپی به سمت اولین تسمه در تسمه نقاله دیگر تغذیه می‌شود. همان‌طور که در امتداد حرکت می‌کند، بار الکتریکی قوی به کاغذ داده می‌شود.

8. وقتی کاغذ نزدیک تسمه بالایی حرکت می‌کند، بار قوی آن ذرات تونر باردار را از کمربند دور می‌کند. تصویر به سرعت از کمربند روی کاغذ منتقل می‌شود.

9. کاغذ مرکب شده از دو غلتک داغ (واحد فیوزر) عبور می‌کند. گرما و فشار ناشی از غلتک‌ها ذرات تونر را به طور دائم بر روی کاغذ ذوب می‌کند.

10. نسخه نهایی از کنار دستگاه کپی بیرون می‌آید. با وجود داشتن واحد فیوزر، کاغذ هنوز گرم است. ممکن است هنوز آن‌قدر بار الکتریسیته ساکن داشته باشد تا به پولاور شما بچسبد. (نکته: ابتدا مطمئن شوید که جوهر خشک شده است).

سلامت و ایمنی دستگاه فتوکپی

مانند هر دستگاه بزرگ دیگری، اقدامات احتیاطی و ایمنی خاصی وجود دارد که باید در طول عمر دستگاه کپی از آن‌ها آگاه بود. با رعایت نکات زیر، می‌توانید عمر و کارایی دستگاه فتوکپی خود را برای سالیان سال افزایش دهید.

ایمنی دستگاه فتوکپیتهویه

باید اطمینان حاصل کنید که دستگاه کپی شما فضای زیادی در اطراف دارد و اگر در مقابل دیوار قرار دارد، محورهای تهویه فضایی برای خروج هوا دارند.

اگر اتاق دستگاه کپی کوچک است یا دفتر کار به خوبی تهویه نمی‌شود، پیشنهاد می‌کنیم از فن‌های برقی برای حفظ دمای خنک و ثابت استفاده کنید.

محل

به دنبال تهویه، همچنین باید اطمینان حاصل کنید که دستگاه کپی شما در ارتفاع مناسب قرار گرفته است. این به معنای ارتفاعی است که باعث خم شدن و کشش بیش از حد را برای وارد کردن تغییر کاغذ یا جمع آوری چاپ‌های تمام شده نشود.

در آخر

ما سعی کردیم در این مقاله شما کاربران گرامی را درباره نحوه کار کردن دستگاه فتوکپی و اجزای آن آشنا کنیم.

به این نکته مهم توجه داشته باشید که پس از خرید دستگاه فتوکپی قبل از اینکه بخواهید از آن استفاده کنید، درفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید.

همچنین برای اطلاع از قیمت دستگاه فتوکپی، خرید دستگاه کپی خانگی (رومیزی) و ارزان قیمت می‌توانید با کارشناسان فروشگاه آنلاین اداری آرا در ارتباط باشید.

در حفظ دستگاه تکثیر خود کوشا باشید و از سلامت دستگاه اطمینان حاصل نمایید. امیدوارم که که با این مقاله سؤالاتتان در این زمینه برطرف شده باشد.

شما همچنین می‌توانید نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما در میان بگذارید.

منابع

ok.com.au

home.howstuffworks

امتیاز
[کل: 1 میانگین: 5]
امیرحسین مهرابی جم
قیمت روز محصولات فروشگاه اداری آرا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.