جلوگیری از خشک شدن کارتریج جوهرافشان

جلوگیری از خشک شدن کارتریج جوهرافشان

مراحل جلوگیری از خشک شدن کارتریج جوهرافشان

اگر برای مدت طولانی از چاپگر خود استفاده نمی‌کنید، برای جلوگیری از خشک شدن کارتریج جوهرافشان باید کارتریج‌های جوهر را بردارید. این کار از خشک شدن جوهر و گرفتگی سر چاپ جلوگیری می‌کند.

 • اگر مجبورید چاپگر خود را برای مدتی دست نخورده بگذارید، کارتریج جوهر را بردارید و آن را در یک کیسه پلاستیکی دربسته با سیلیکاژل یا ماده خشک‌کننده مشابه داخل آن قرار دهید.
 • کارتریج باید دور از منابع گرما و نور مستقیم خورشید نگهداری شود.
 • کارتریج جوهر را در حالت عمودی نگه دارید تا از نشت جوهر جلوگیری کنید.
 • برای نگهداری کارتریج‌های جوهر خود از بسته بندی اصلی استفاده کنید.
 • اگر کارتریج‌های جوهر خود را برای مدت طولانی نگهداری می‌کنید برای جلوگیری از خشک شدن کارتریج جوهرافشان قبل از قرار دادن آنها در انبار، مطمئن شوید که به درستی مهر و موم شده‌اند.
 • وقتی کارتریج جوهر جدیدی را باز می‌کنید و نوار آن را جدا می‌کنید، سر چاپ را لمس نکنید.
 • برای جلوگیری از خشک شدن جوهر حداقل هفته‌ای یکبار از چاپگر استفاده کنید.
 • اگر از چاپگر خود استفاده نمی‌کنید، آن را در حالت خاموش ذخیره کنید.

پیروی از این مراحل بسیار مهم است؛ زیرا اگر کارتریج جوهر خشک شود، می‌تواند بر کیفیت چاپ شما تأثیر بگذارد در غیر این صورت برای خرید کارتریج جوهرافشان نو باید اقدام کنید.

شستن کارتریج جوهرافشان

اگر چاپگر شما به شما هشدار داد که یکی از کارتریج‌ها خالی است، یا اگر در چاپ مشکل دارید و یا برای جلوگیری از خشک شدن کارتریج جوهرافشان، ممکن است بخواهید کارتریج جوهر را بشویید.

شستن کارتریج جوهرافشان برای جلوگیری از خشک شدن آن

شستشوی کارتریج به دو صورت انجام می‌شود:

 • استفاده از آب مقطر و دستمال کاغذی یا دستمال شستشو (موارد مشابه)
 • استفاده از ایزوپروپیل الکل و سواب پنبه‌ای

اگر برای مدت طولانی از چاپگر و یا سایر ماشین های اداری خود استفاده می‌کنید، به احتمال زیاد کارتریج جوهر کثیف شده است و برای جلوگیری از خشک شدن کارتریج جوهرافشان می‌توانید آن را در چند دقیقه به یکی از روش‌های زیر تمیز کنید:

 • اگر از کارتریج قابل شارژ مجدد استفاده می‌کنید، آن را بردارید و با آب گرم از بطری بشویید. از آب ولرم استفاده کنید، زیرا آب داغ ممکن است به قطعات پلاستیکی موجود در کارتریج آسیب برساند.
 • اگر اقدام به خرید کارتریج اصل نموده‌اید و از کارتریج اصلی استفاده می‌کنید، آن را از چاپگر خود خارج کرده و روی یک سطح صاف قرار دهید. از یک حوله یا پارچه برای پاک کردن جوهر اضافی در قسمت بیرونی کارتریج استفاده کنید. از الکل یا حلال‌های دیگر برای پاک کردن کثیفی‌ها و لکه‌های روی کارتریج خود استفاده نکنید.

مراحل شستن کارتریج جوهرافشان برای جلوگیری از خشک شدن

مراحل زیر را برای شستشوی کارتریج جوهر و همچنین برای جلوگیری از خشک شدن کارتریج جوهرافشان خود انجام دهید:

 • دستکش‌های لاتکس بپوشید تا دستان خود را از هرگونه تماس تصادفی با جوهر محافظت کنید.
 • رایانه خود را باز کنید و کارتریج جوهر را از شکاف آن در چاپگر خارج کنید.
 • مقداری سرکه سفید مقطر را با احتیاط در یک کاسه یا ظرف کوچک بریزید. مقدار آن بستگی به میزان جوهر باقی مانده در کارتریج چاپگر شما دارد. اگر می‌خواهید در امان باشید، به اندازه کافی سرکه بریزید تا یک سوم ظرف یا بیشتر پر شود. شما باید از ریختن بیش از حد سرکه در ظرف خود اجتناب کنید؛ زیرا انجام این کار باعث می‌شود وقتی بعداً در این فرایند آب گرم اضافه کنید، سرکه سرریز شود.
 • آب گرم را به کاسه اضافه کنید تا تقریباً دو سوم از مایع پر شود (فرقی نمی‌کند که فضای اضافی وجود داشته باشد).

علت خشک شدن کارتریج جوهرافشان

خشک شدن کارتریج جوهر به این دلیل است که هوای داخل کارتریج جوهر با آب و سایر ناخالصی‌ها پر شده است. هنگامی که چاپگر خود را برای مدت طولانی استفاده می‌کنید، این ناخالصی‌ها به تدریج جمع می‌شوند و در نتیجه باعث خشک شدن آن می‌شوند که برای جلوگیری از خشک شدن کارتریج جوهرافشان باید اقدامات لازم را که در ابتدای مقاله به آن‌ها اشاره شد، انجام دهید.

علت خشک شدن کارتریج جوهر می‌تواند به دلیل خارج شدن هوا از کارتریج از طریق محفظه جوهر باشد. هوا توسط یک پمپ خلأ از کارتریج خارج می‌شود که جوهر را از سر چاپ بیرون می‌کشد. هنگامی که در بالای مخزن قبل از چاپ به طور خودکار باز می‌شود، یا اگر دکمه‌ای را فشار دهید یا سوئیچ را بچرخانید تا آن را بالا ببرید، می‌توان هوا را به داخل مخزن بازگرداند.

علت خشک شدن کارتریج جوهرافشان

همچنین هنگامی که رطوبت موجود در کارتریج جوهر خشک می‌شود، می‌تواند مشکل بزرگی ایجاد کند. انواع مختلف جوهر و قوام آنها به آنها اجازه می‌دهد تا با سرعت‌های مختلف خشک شوند که در ابتدای مقاله در رابطه با جلوگیری از خشک شدن کارتریج جوهرافشان در معرض هوا نیز اشاره کردیم.

برخی از کارتریج‌ها حاوی جوهرهای رنگدانه مبتنی بر آب هستند که برای خشک شدن سریع طراحی شده‌اند تا به هد چاپ آسیب نرسانند، در حالی که برخی دیگر حاوی رنگ‌های روغنی هستند که در کپسول‌های ژلاتینی ذخیره می‌شوند که تمایل به جذب رطوبت از هوا و خشک شدن دارند. به همین دلیل است که باید کارتریج‌های جوهر خود را به طور منظم عوض کنید، حتی اگر چیزی روی آنها چاپ نکرده باشید.

همانطور که گفته شد کارتریج‌های خشک به دلایل مختلفی خشک می‌شوند. شایع‌ترین علت خشک شدن کارتریج های جوهرافشان، عدم استفاده از چاپگر شما برای بیش از یک سال است.

با این حال، نگهداری نامناسب نیز می‌تواند باعث خشکی جوهر شود. هنگامی که ظروف برای مدت طولانی بدون جابه‌جایی در یک مکان می‌مانند، حداقل گردش هوا باعث خشک شدن جوهر می‌شود. هنگامی که کارتریج دوباره استفاده می‌شود، این می‌تواند منجر به گرفتگی شود.

در آخر

نکاتی که در این مقاله گفته شود روش‌های مختلفی برای جلوگیری از خشک شدن کارتریج جوهرافشان وجود دارد که در این مقاله به آن‌ها پرداختیم. نکته مهم این است که برای خرید کارتریج جوهرافشان با کیفیت به پرینتر فروشی معتبر مراجعه کنید.

امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی را کسب کرده باشید، همچنین شما مشتریان گرامی برای خرید اینترنتی کارتریج جوهرافشان و همچنین رفع سؤالات خود می‌توانید با کارشناسان ما در فروشگاه اینترنتی اداری آرا در ارتباط باشید.

امتیاز
[کل: 0 میانگین: 0]
arezoo bakhsharab
قیمت روز محصولات فروشگاه اداری آرا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *