آشنایی با انواع دستگاه اسکنر به همراه مزایا و معایب آن

آشنایی با انواع اسکنر

در این مقاله در مورد انواع اسکنر و کاربرد آن‌ها صحبت خواهیم کرد. در حالی که تاریخچه اسکنرها به حدود اواسط قرن بیستم بازمی گردد، اسکنرهای کامپیوتری در دهه ۲۰۰۰ به خوبی شناخته شدند و همچنان محبوب هستند و همچنان در حال توسعه هستند و نتایج بهینه را با هزینه‌های اسمی ارائه می‌دهند.

در گذشته، مردم در تلاش بودند تا اسناد خود را در قالب‌های کپی شده نگهداری کنند یا در صف مغازه‌ها قرار می‌گرفتند تا آن‌ها را برای اهداف مختلف کپی کنند.

این نه تنها منجر به انباشته شدن کاغذها شد، بلکه احتمال گم شدن کاغذ نیز افزایش یافت. در نتیجه امروزه با وجود انواع اسکنر در بازار باعث شد تا تمام این مشکلات رفع شود.

اسکنر چیست؟

در اصطلاح عامیانه، اسکنر وسیله‌ای الکترونیکی است که می‌تواند اسناد و تصاویر دست نوشته یا چاپ شده را اسکن کرده و آن‌ها را به فرمت فایل دیجیتال تبدیل کند.

بیایید بفهمیم و بررسی کنیم که این دستگاه و انواع اسکنر چه کاری انجام می‌دهد تا کار ما را آسان‌تر کند.

در اصطلاح کامپیوتر، دستگاه ورودی است که قادر است تصاویر و متون را روی کاغذ اسکن کند.

سپس توسط اسکنر به یک فایل دیجیتال (نرم افزار) تبدیل می‌شود و به صورت الکترونیکی در رایانه یا دستگاه تلفن همراه ذخیره می‌شود.

سند اسکن شده را می‌توان مشاهده کرد، به اشتراک گذاشت، ویرایش کرد و همچنین از طریق کامپیوتر پرینت گرفت. عملکرد اسکنر بسیار ساده است و بر اساس اصل بازتاب و انتقال کار می‌کند.

به این صورت است که یک نور درخشان به سند می‌تابد تا به یک کپی دیجیتال تبدیل شود و پس از عبور از یک سری آینه و لنز بر روی یک حسگر (عنصر حساس به نور) منعکس می‌شود.

در بیشتر انواع اسکنر این حسگرها یا رسانه یک مدار مجتمع الکترونیکی به نام دستگاه شارژ شده (CCD) است.

فتو سایت‌های نمایش داده شده در CCD، شدت نور را به سیگنال‌های الکترونیکی تبدیل می‌کند تا پردازش بیشتر به یک عکس دیجیتالی انجام شود.

در حالی که CCD فناوری پرکاربرد در اسکنرهای امروزی است، فناوری لوله فتومولتیپلایر (PMT) و سنسور تصویر تماسی (CIS) نیز در برخی از اسکنرهای گران‌قیمت و ارزان قیمت استفاده می‌شود.

انواع دستگاه اسکنر چیست؟فناوری PMT مورد استفاده در اسکنرهای درام تصاویر با وضوح بالا را ارائه می‌دهد اما در مناطق بسیار محدود به دلیل ابعاد، مصرف انرژی و غیره استفاده می‌شود در حالی که CIS جدیدترین فناوری است اما فاقد وضوح، عمق میدان و محدوده متفاوت است.

فناوری مورد استفاده در دوربین‌های دیجیتالی کوچک و ارزان قیمت، نیمه‌رسانای اکسید فلزی مکمل (CMOS) است که به دلیل مقرون‌به‌صرفه بودن، مصرف انرژی کمتر و ادغام آسان در دستگاه‌ها و در نتیجه طراحی‌های مقرون‌به‌صرفه است.

برخی از طرح‌های نوآورانه فناوری CMOS در دوربین‌های دیجیتال حرفه‌ای (DSLR) محبوبیت پیدا می‌کنند، اما فناوری حسگر CCD علی‌رغم گران بودن، همچنان در بازار دوربین‌های DSLR حرفه‌ای پیشتاز است.

بسیاری از نرم افزارهای کامپیوتری در ترکیب با اسکنر کار می‌کنند تا داده‌ها را مستقیماً از اسکنر وارد کنند.

اکثر اسکنرها دارای گزینه‌های plug and play با نرم افزار پایه برای عملکرد انواع اسکنر هستند. کاربر به سادگی اسکنر را به کامپیوتر متصل می‌کند و سند یا تصویر را اسکن می‌کند و به کامپیوتر وارد می‌کند.

برخی از برنامه‌های نرم‌افزاری دارای پلاگین‌هایی هستند که به آن‌ها امکان می‌دهد مستقیماً از تصاویر اسکنر استفاده کنند.

افزونه Adobe Photoshop به ما امکان می‌دهد تصاویر را مستقیماً از انواع اسکنر تولید کنیم. Adobe Acrobat و سایر نرم افزارها دارای فناوری تشخیص نویسه نوری هستند که به وسیله آن می‌توانند متن اسکن شده را نیز شناسایی کنند.

هنگامی که سند متنی اسکن می‌شود، نرم افزار با OCR سند را به متن دیجیتالی تبدیل می‌کند که می‌تواند در یک سند Word ویرایش شود.

برخی از نرم افزارها همچنین می‌توانند اسناد را با متن اسکن کنند، از جمله قالب بندی برای ذخیره به شکل فیزیکی.

انواع اسکنر

اسکنرها برای کسب و کارها بسیار مفید بوده است، زیرا می‌توانند به راحتی تمام اسناد را در قالب دیجیتال مدیریت کرده و آن را به عنوان رکورد ذخیره کنند.

اسکنرها به دلیل ثبت اسناد و مدارک زیاد، بیشتر در ادارات و مؤسسات بزرگ دیده می‌شدند، اما امروزه تقریباً هر فردی برای اسکن کردن اسنادی، قطعاٌ مزایای آن را مشاهده کرده است.

انواع اسکنردر زیر برخی از انواع رایج اسکنرهای موجود در بازار امروزه آورده شده است و شما می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد.

دستگاه اسکنر تخت

دستگاه اسکنر تخت یا همان اسکنر مسطح رایج‌ترین و ساده‌ترین انواع اسکنر موجود در بازار برای کاربردهای خانگی و تجاری است.

اسناد در این نوع از اسکنرها روی یک سطح صاف قرار می‌گیرد و دارای درپوشی است که می‌توان آن را باز کرد تا شیشه‌ای را که سند را اسکن می‌کند، مشاهده کنید.

درب آن قابل تنظیم است تا از اسکن کتاب‌ها، فایل‌ها یا مجلات ضخیم و غیره مراقبت کند.

در این نوع اسکنر سند در بالای شیشه قرار می‌گیرد و در زیر شیشه حسگر متحرک جذب کننده نور، به طور کلی نمایشگر CCD یا CIS قرار دارد.

دستگاه اسکنر تختدر طول فرایند اسکن، منبع نور شیشه را روشن می‌کند و حسگر متحرک تصویر را می‌گیرد و آن را به فرمت دیجیتال تبدیل می‌کند.

همچنین می‌توانید اسلایدهای شفاف و نگاتیوهای فیلم را اسکن کنید، اما به یک آداپتور رسانه شفاف نیاز دارید. با یک اسکنر تخت، می‌توانید تقریباً همه انواع اسناد را بسته به اندازه اسکن کنید.

برخی از اسکنرهای تخت دارای ویژگی‌های اضافه شده از بلوتوث یا اتصال بی سیم و تغذیه خودکار هستند.

انواع اسکنر عکس

اگر به طور خاص به دنبال اسکن تصاویر، عکس‌ها، عکس‌های قدیمی هستید، باید به سراغ اسکنرهای عکس که یکی دیگر از انواع اسکنر هستند، بروید، زیرا نتایج عالی را ارائه می‌دهند.

اگرچه سایر اسکنرها نیز می‌توانند تصاویر را اسکن کنند، اما نتایج به دست آمده از طریق اسکنرهای عکس از نظر عمق رنگ و همچنین زمانی که تعداد زیادی عکس برای اسکن وجود دارد بسیار برتر خواهد بود.

برخی از اسکنرها با نرم افزار ویرایش تصویر خود عرضه می‌شوند که بالاترین وضوح و پاک کردن عکس‌های قدیمی را ارائه می‌دهد، اما این اسکنر نسبت به انواع اسکنر دیگر کمی گران است.

اسکنر اسناد

همان‌طور که از نام آن پیداست، این اسکنرها به ویژه برای اسکن اسناد متعدد در اندازه‌های بزرگ استفاده می‌شوند. به این اسکنر ورقه فید نیز گفته می‌شود زیرا اسناد در فیدر قرار می‌گیرند و روی شیشه‌های تخت قرار نمی‌گیرند.

زمانی که فضای محدودی برای کار دارید و نیاز دارید روزانه هزاران صفحه را اسکن کنید، گزینه ایده آلی است.

دستگاه اسکنر اسنادبرخی از اسکنرهای ورق دارای ویژگی‌های پیشرفته‌ای هستند تا فرایند اسکن را کارآمدتر و سریع‌تر کنند. به همین دلیل است که آن‌ها در مقایسه با اسکنرهای تخت کمی گران هستند.

اسکنر قابل حمل

یکی دیگر از انواع اسکنر، اسکنرهای قابل حمل مفید هستند و اغلب در اندازه‌ای هستند که می‌توانند در جیب شما قرار بگیرند.

می‌توان آن را در هر مکانی حمل کرد و به برق زیادی نیاز ندارد و در صورت اتصال به دستگاه‌های دستی شما از طریق پورت USB کار می‌کند.

اینها می‌توانند خط به خط یک صفحه را اسکن کنند یا در حالی که آن را وارونه می‌کنند، به طور کامل اسکن کنند.

اسکنرهای قابل حمل در اسکن  کردن اسناد مناسب هستند، اما در مقایسه با اسکنرهای تخت یا عکس به اندازه کافی خوب نیستند.

انواع دیگر اسکنرها عبارت‌اند از اسکنرهای اسلاید، اسکنرهای چند تخصصی که در ادارات و برای نیازهای تخصصی استفاده می‌شوند.

دلایل استفاده از انواع اسکنر

اسکنر و انواع آن یکی از بخش‌های ضروری سخت‌افزار رایانه است که از فناوری حسگر نور برای اسکن و تبدیل سند یا تصویر فیزیکی به فرمت دیجیتال و قابل خواندن توسط رایانه استفاده می‌کند.

اسکنرها قادر به اسکن سیاه و سفید یا رنگی اسناد یا تصاویر هستند. اسکنرهایی با وضوح بالا و کم در بازار موجود هستند که بسته به نوع کاربرد آن‌ها می‌توانید یکی را انتخاب کنید.

به عبارت دیگر، اگر دستگاه فتوکپی ندارید اما به کپی‌های زیادی از سند، عکس، ارائه و غیره نیاز دارید، اسکنر به کمک شما می‌آید و یک فایل دیجیتالی از سند فیزیکی شما می‌سازد.

تا زمانی که چاپگر به رایانه متصل است، می‌توانید بسته به نیاز خود هر تعداد کپی از فایل دیجیتال موجود بردارید.

دلایل استفاده از انواع اسکنرعلاوه بر این، به شما انعطاف پذیری ویرایش سند خود را قبل از چاپ می‌دهد. این اسکنر همچنین به ثبت اسناد مهم در فرمت دیجیتال کمک می‌کند که به آرشیو دیجیتال نیز معروف است.

در این اسکنر اسناد فیزیکی را اسکن می‌کند و از تمام اسناد شخصی و تجاری، اسناد مهم، نامه‌ها، موافقت نامه‌ها، گواهینامه‌ها، اوراق مالیاتی و غیره کپی دیجیتالی می‌کند.

داشتن فایل دیجیتالی علاوه بر سند فیزیکی ارزشمند است و در صورت گم شدن یا گم شدن اسناد اصلی، بازیابی اطلاعات و جزئیات از این اسناد می‌تواند بسیار آسان‌تر باشد.

یکی دیگر از زمینه‌های کاربردی مهم برای اهداف تحقیقاتی است. کار پژوهشی برای مقاصد مدرسه، کالج یا کسب و کار به داده‌ها و اطلاعات زیادی نیاز دارد و برخی از این اطلاعات در کتاب‌های به امانت گرفته شده از کتابخانه یا منابع دیگر در دسترس است.

در صورت نیاز به اطلاعات در زمان‌های بعدی در حین تحقیق، می‌توانیم از یک اسکنر برای اسکن صفحات مهم و ذخیره آن در رایانه استفاده کنیم تا در صورت نیاز بعداً به آن‌ها مراجعه شود.

قبل از اینکه عکاسی دیجیتال به یک ظهور تبدیل شود، همه عکس‌ها با دوربین فیلم رول سنتی گرفته شده‌اند و فقط در فرمت نسخه چاپی موجود هستند.

اسکنرها به شما کمک می‌کنند تا این نسخه چاپی عکس‌ها را به کپی‌های دیجیتالی تبدیل کنید که می‌تواند با دوستان و خانواده‌ها از طریق اینترنت به اشتراک گذاشته شود.

مزایا و معایب انواع اسکنرها

اسکنرها از نظر افزایش کارایی و کارایی در خانه یا محل کار مزایای بیشتری دارند.

حتی چاپگرهای امروزی چندکاره هستند و دارای یک اسکنر داخلی هستند که می‌تواند نیازهای شما را برآورده کند.

نکته مهم این است که شما نیازی به خرید یک پرینتر، اسکنر جداگانه ندارید، بنابراین در فضای شما صرفه جویی می‌شود.

اسکنرها در مقایسه با دستگاه فکس سنتی که خود را برای بازتولید تصاویر و متن با کیفیت به چالش می‌کشد، نتایج باکیفیتی با خروجی با وضوح بالا ارائه می‌دهند.

اسکنرها برای کنترل عکس‌ها، متن‌ها، طرح‌ها، گرافیک‌ها و غیره ساخته شده‌اند.

برخلاف دستگاه فکس که برای عملکرد و تولید نتایج به یک خط تلفن اختصاصی نیاز دارد، اسکنرها مستقل هستند و برای عملکرد خود نیازی به هیچ دستگاه پشتیبانی ندارند و فایل‌ها به صورت دیجیتالی در رایانه شما ذخیره می‌شوند.

دستگاه فکس به یک خط تلفن در انتهای شما و گیرنده نیاز دارد، در حالی که اسکنر قابل اعتماد است و می‌توانید سند را اسکن کرده و از طریق ایمیل یا حالت دیجیتال برای دیگران ارسال کنید.

اسکنرها سازگار با محیط زیست هستند زیرا کپی‌های دیجیتالی از اسناد، عکس‌ها، فایل‌های مهم شما ایجاد می‌کنند و می‌توانند از طریق ایمیل ویدئویی اینترنتی به اشتراک گذاشته شوند، در حالی که دستگاه فکس برای تولید یک کپی به کاغذ نیاز دارد و هر بار که برای گیرنده ارسال می‌شود، به آن نیاز دارد. کاغذ برای تولید خروجی چاپ

اسکن در یک اسکنر یک تلاش یکباره است که باعث صرفه جویی در زمان و انرژی می‌شود، در حالی که در مورد دستگاه فکس، هر بار که صفحه مبادله می‌شود، باید زمان، انرژی و تلاش خود را صرف کنید.

استفاده از اسکنر بسیار ساده است و نیازی به تنظیمات و تنظیمات پیچیده ندارد.

علاوه بر این، اسکنرهای داخلی که بخشی از چاپگرهای چند منظوره هستند، فقط به تنظیم دقیق و تنظیمات ساده‌ای نیاز دارند که مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پس از انجام تنظیمات، فقط باید عکس‌ها، اسناد یا ترکیبی از عکس و متن را به همراه نوع رنگی یا سیاه و سفید انتخاب کنید و اسکنر فرایند را کامل کرده و بسته به خروجی انتخاب شده، فایل ارسال می‌شود. مستقیماً به رایانه شما مستقیماً به حساب ایمیل شما متصل می‌شود.

این اسکنر انعطاف پذیری را برای ذخیره اسناد یا تصاویر اسکن شده در قالب‌های مختلف از جمله اسناد pdf ارائه می‌دهد.

اسکنرهای تخت مسطح به فضای بزرگی نیاز دارند و می‌توانند برای استفاده تجاری گران قیمت باشند. خطر آسیب دیدن سند اصلی در اسکنرهای شیت فید وجود دارد.

نتیجه گیری

امیدواریم که بینش کافی در مورد اسکنر و انواع اسکنرهای موجود در بازار داشته باشید، اکنون انتخاب مناسب‌ترین اسکنر برای شما آسان خواهد بود.

اسکنر تخت یک اسکنر چند منظوره است و می‌تواند هم تصاویر و هم اسناد را اسکن کند، اما نیاز هر کدام متفاوت و خاص است.

بنابراین افراد باید قبل از خرید اسکنر برای نیازهای خود، مطمئن شوند که برای چه هدفی از اسکنر استفاده می‌کنید.

برای کمک به شما، چند پارامتر مهم را خلاصه کرده‌ایم تا به شما در انتخاب اسکنر مناسب کمک کند.

اندازه سند مشخص می‌کند که آیا به یک اسکنر بزرگ یا قابل حمل نیاز دارید. برای اسکن اسناد قانونی و اندازه A4، به یک اسکنر بزرگ نیاز دارید، اما برای اسناد کوچک‌تر، یک اسکنر قابل حمل خوب است.

وضوح خروجی ۲۰۰ PPI برای اسناد کافی است اما تصاویر به حداقل ۶۰۰ PPI نیاز دارند.

برخی از اسکنرها با همه نرم افزارها کار نمی‌کنند، بنابراین باید از انواع اسکنر مناسب‌ترین آن را انتخاب کنید که بتواند به راحتی با نرم افزار رایانه شما یکپارچه شود.

منبع

classmate4u

امتیاز
[کل: 2 میانگین: 5]
modir
قیمت روز محصولات فروشگاه اداری آرا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.