دلایل نشت کارتریج‌های لیزری چیست؟

دلایل نشت کارتریج لیزری چیست

نشت کارتریج لیزری پرینتر می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد و می‌تواند مشکل بسیار بزرگی برای کاربران پرینترهای لیزری است. اساساً، یک تونر نشتی یا رگه‌دار می‌تواند در چاپ اسناد شما تأثیر منفی بگذارد.

اگر کارتریج تونر شما نشتی دارد یا داخل دستگاه نشت کرده است، باید تعمیر یا تعویض شود.

قبل از اینکه به جزئیات نحوه تعمیر کارتریج تونر نشتی بپردازیم، اجازه دهید ابتدا دلایل نشت کارتریج لیزری را بررسی کنیم.

کارتریج‌های تونر آسیب دیده ممکن است مشکلات نشت را تجربه کنند. کارتریج‌های تونر از ده‌ها قطعه متحرک تشکیل شده‌اند. همه این اجزای کوچک باید به طور هماهنگ کار کنند تا کارتریج شما مطابق انتظار عمل کند.

اگر یک یا چند قسمت از این قطعات متحرک کار نکنند، ممکن است منجر به نشت تونر در داخل چاپگر شود و یکی از دلایل مهم نشت کارتریج لیزری خواهد بود.

کارتریج‌های تونر همچنین ممکن است در حین حمل و نقل یا به دلیل سقوط تصادفی آسیب ببینند. کارتریج آسیب‌دیده می‌تواند تونر بیرون بریزد یا رگه‌هایی چاپ کند.

اگر قسمتی از کارتریج تونر یا رسانای نوری آن (قطعه با غلتک سبز یا آبی) به وضوح آسیب دیده باشد، کارتریج باید تعویض شود.

برای تعویض و خرید کارتریج مناسب و با کیفیت با برندهای مختلف از جمله کارتریج لیزر رنگی اچ پی 201a سری کامل و … می‌توانید به فروشگاه اینترنتی اداری آرا مراجعه کنید.

دلایل نشت کارتریج لیزری

برخی از افراد کارتریج‌های تونر را در خانه پر می‌کنند، مخصوصاً کسانی که انجام دادن آن را بلد نیستند می‌تواند در نشت کارتریج تونر و کار نکرد دستگاه پرینتر مؤثر باشد.

کارتریج‌های پر شده به درستی در پرینتر لیزری جا نمی‌شوند و می‌توانند به راحتی نشت کنند. در حین پر کردن مجدد، ممکن است به تیغه، فیوزر، رسانای نوری یا سایر اجزا آسیب وارد کنید.

مهم ترین دلایل در نشت تونر کارتریج لیزریراه‌های بهتری برای صرفه جویی در هزینه در کارتریج‌های تونر جایگزین وجود دارد . به عنوان مثال، می‌توانید به‌جای آن، کارتریج‌های تونر سازگار برای Brother یا HP Laserjet خود را خریداری کنید.

خراب شدن واحد درام کارتریج

نشت تونر کارتریج لیزری در داخل چاپگر یا رگه‌های عمودی روی پرینت‌ها می‌تواند به دلایل معیوب بودن واحد درام کارتریج باشد. واحد درام چاپگر لیزری شما نیز ممکن است عمر مفید خود را پشت سر گذاشته باشد.

بسته به اینکه چاپگر شما از یک واحد درام جداگانه یا یکپارچه (با کارتریج تونر) استفاده می‌کند، باید جایگزین لازم را انجام دهید.

اگر به طور ناگهانی متوجه دلایل نشت تونر کارتریج لیزری در یک لیزر جت قدیمی با یک کارتریج تونر اخیراً نصب شده باشید، یک واحد درام جداگانه به احتمال زیاد مقصر خواهد بود.

خراب بودن درام یکی از دلایل مهم در نشت کارتریج لیزری استممکن است نشانه این باشد که واحد درام شما نیاز به تعویض دارد. سایر نشانه‌های خرابی درام عبارت‌اند از لکه‌های دور یا خطوط تونر در سراسر چاپ‌ها یا نقاطی که به طور مساوی در پایین صفحه ظاهر می‌شوند.

تیغه بازیابی ممکن است آسیب دیده باشد

تیغه‌های بازیابی تیغه‌های پلاستیکی نازکی هستند که تونر باقی مانده را روی غلتک‌ها هدایت می‌کنند. اگر تیغه بازیابی آسیب دیده باشد، باعث ایجاد نقاط تصادفی در سراسر پرینت‌های شما می‌شود.

با یک تیغه بازیابی آسیب دیده، تونر همچنان در بالای تیغه جمع می‌شود. تجمع بیش از حد تونر در نهایت به نظر می‌رسد که گویی کارتریج لیزری رنگی در حال نشت است؛ بنابراین، برای رفع دلایل این مشکل باید تیغه ریکاوری را تعمیر یا تعویض کنید.

نحوه رفع نشت کارتریج لیزری

پرینتر را از پریز برق جدا کنید و بگذارید حداقل یک ساعت خنک شود. به یاد داشته باشید که قطعات گرم شده در داخل پرینترهای لیزری وجود دارد.

از یک کارت پستال یا یک اسکراپر برای برداشتن حداکثر تونر استفاده کنید.

در مرحله بعد، از یک پارچه نرم و خشک بدون پرز برای پاک کردن نشت تونر استفاده کنید. از دستمال کاغذی یا پارچه مرطوب استفاده نکنید مگر اینکه سطح بیرونی چاپگر را تمیز کنید. با مایعات، پودر تونر می‌تواند چسبناک شود.

نحوه رفع دلایل نشت کارتریج لیزریریختن تونر روی فرش یا پارچه را می‌توان با یک دستمال کاغذی کمی مرطوب پاک کرد. با این حال، باید مراقب باشید که ناحیه مورد نظر خیلی خیس نشود. تونر حل شده می‌تواند یک لکه دائمی باقی بگذارد.

به خاطر داشته باشید که برای از بین بردن سریع لکه‌ها از جاروبرقی استاندارد استفاده نکنید. اول، فشار بیش از حد می‌تواند به لیزر جت شما آسیب برساند. دوم، پودر تونر جریان الکتریکی را هدایت می‌کند و می‌تواند به جاروبرقی شما آسیب برساند (اتصال کوتاه کند).

نحوه تمیز کردن کارتریج نشتی

  • یک تکه پارچه یا حوله کاغذی را زیر پانل جلد چاپگر خود قرار دهید تا تونر شل شده جمع شود.
  • درپوش جلوی چاپگر را باز کنید و کارتریج نشتی را از راه دور بردارید.
  • کارتریج تونر نشتی را در یک سطح نگه دارید تا از ریزش بیشتر جلوگیری کنید. آن را روی دستمال کاغذی قرار دهید.
  • کارتریج را با احتیاط با یک پارچه خشک پاک کنید و تمام ذرات سست تونر را بردارید. کارتریج را خیس نکنید انجام این کار می‌تواند به کارتریج تونر و همچنین اجزای داخل چاپگر لیزری شما آسیب برساند.
  • کارتریج را دوباره نصب کنید.
  • در صورت آسیب دیدن کارتریج، آن را در سطل زباله بیندازید.

نتیجه گیری

پودر تونر نامناسب و بی کیفیت می‌تواند به روش‌های مختلفی به چاپگر لیزری شما آسیب برساند؛ بنابراین، حذف تونر اضافی و جایگزینی یا تعمیر کارتریج تونر نشتی/خطوط در اسرع وقت بسیار مهم است. این بخشی از روال استاندارد تعمیر و نگهداری پرینتر لیزری است.

در برخی موارد برای بررسی دلایل و برای رفع نشت کارتریج لیزری نیز، نیاز به تعویض سایر اجزاء (همانطور که در بالا توضیح داده شد) باشد.

پیشنهاد کارشناسان مجرب فروشگاه اداری آرا این است که این گونه مشکلات پیش آمده را به متخصصان تعمیرات کارتریج بسپارید.

فروشگاه اداری آرا نیز در این زمینه خدمات مفیدی را برای شما مشتریان گرامی نیز ارائه خواهند داد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

امتیاز
[کل: 0 میانگین: 0]
امیرحسین مهرابی جم
قیمت روز محصولات فروشگاه اداری آرا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.