مدت زمان ماندگاری تونر پرینتر چقدر است؟

عمر مفید کارتریج تونر

اگر شما هم یک چاپگر لیزری دارید و می‌خواهید بدانید که عمر کارتریج تونر چقدر است، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید. ممکن است در رابطه با این موضوع سؤالاتی داشته باشید از جمله:

 • آیا تونر پس از مدتی خراب می‌شود یا منقضی می‌شود؟
 • در هر کارتریج تونر چند صفحه می‌توانید چاپ کنید؟

ما در این مقاله به تمام این نوع از سؤالات شما پاسخ خواهیم داد.

کارتریج تونر چیست؟

اگر فقط اسناد متنی ساده را چاپ می‌کنید، ممکن است متوجه نشوید که چقدر تفاوت بین چاپگرهای لیزری و جوهرافشان، همچنین کارتریج‌های تونر در مقابل جوهر وجود دارد.

تونر و جوهر در واقع مواد کاملاً متفاوتی هستند و چاپگرهای لیزری و جوهرافشان آن‌ها را با مکانیزم‌های کاملاً متفاوت به صفحه منتقل می‌کنند.

در حالی که جوهر مایعی است که به آن نوعی ماده رنگی اضافه شده است، تونر در واقع یک پودر بسیار ریز است که از پلاستیک‌های دانه بندی شده ساخته شده است. خواص متفاوت آن‌ها بر مدت زمان ماندگاری و به ویژه عمر مفید تونر تأثیر می‌گذارد.

کارتریج تونر چیت و عمر آن چقدر استدر حالی که کارتریج‌های تونر گران‌تر از کارتریج‌های جوهر هستند، عمر طولانی‌تری دارند و در دراز مدت مقرون به صرفه‌تر هستند.

آیا کارتریج تونر منقضی می‌شود؟

یکی از خوبی‌های استفاده از کارتریج تونر این است که اگرچه در طول زمان می‌تواند تخریب شود، اما معمولاً منقضی نمی‌شود (و معمولاً تاریخ انقضای تونر وجود ندارد).

کارتریج تونر مطمئناً بسیار بیشتر از کارتریج‌های جوهرافشان عمر می‌کنند. ساختار پودری آن به این معنی است که مانند کارتریج‌های جوهر خشک نمی‌شود.

عامل محدود کننده‌ای که تاریخ انقضای تونر را تعیین می‌کند، معمولاً خود تونر نیست، بلکه سایر اجزای داخل کارتریج فرسوده شده‌اند.

عمر کارتریج تونر چقدر است؟

تا زمانی که به خوبی از کارتریج تونر مراقبت کنید و آن را به درستی استفاده کنید، می‌تواند تقریباً برای همیشه دوام بیاورد و عمر زیادی داشته باشد.

با این حال، هنگام خرید کارتریج تونر، ممکن است متوجه برخی از تاریخ‌ها شوید. سازنده تاریخ انقضای گارانتی کارتریج (معمولاً یک سال) و تاریخ دوم، تاریخ انقضا (گاهی اوقات بر روی خود کارتریج چاپ می‌شود) را ارائه می‌دهد که این‌ها نشان دهنده عمر کارتریج تونر است.

برای کارتریج‌های جوهر، تاریخ انقضا مهم است. جوهر خشک می‌شود و می‌تواند هد چاپ را مسدود کند و به چاپگر شما آسیب برساند.

عمر کارتریج تونر چقدر استبا کارتریج‌های تونر تا زمانی که خشک نگه داشته شوند و رطوبت داخل آن‌ها نباشد، مدت‌ها بعد از تاریخ انقضا (در صورتی که روی کارتریج ذکر شده باشد) می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید این است که اگر از یک کارتریج تونر قدیمی که تاریخ انقضای آن گذشته است، استفاده کنید ممکن است در نهایت به چاپگر خود آسیب برسانید، اما به طور کلی انواع کارتریج تونر عمر طولانی دارند.

آیا راهی برای افزایش عمر کارتریج تونر آن وجود دارد؟

ما عمر مفید کارتریج تونر و تاریخ انقضای تونر را مورد بحث قرار داده‌ایم، اما اگر یک کارتریج دارید و می‌خواهید مطمئن شوید که سال‌ها بعد همچنان کار می‌کند، چه کاری باید انجام دهید. در این قسمت از مقاله به این موضوع مهم اشاره خواهیم کرد.

نگه داری تمیز از کارتریج تونر

شاید مهم‌ترین نکته، تمیز نگه داشتن چاپگر لیزری شما باشد. چاپگری که به خوبی نگهداری می‌شود، چاپگری طولانی مدت است و در عین حال استفاده از کارتریج تونر را نیز افزایش می‌دهد.

مهم‌ترین نکته‌ای که برای ماندگاری کارتریج تونر باید در نظر گرفت رطوبت است. رطوبت دشمن طبیعی تونر است.

اگر وارد کارتریج شود، باعث می‌شود پودر به هم چسبیده و به هم بچسبد و عملکرد آن را از بین ببرد و به طور بالقوه به چاپگر شما آسیب برساند.

خرید کارتریج تونر اضافی

اگر کارتریج‌های تونر اضافی دارید، نه در چاپگرتان، مطمئن شوید که به درستی مراقبت می‌شوند تا ماندگاری آن‌ها به حداکثر برسد.

این یعنی:

 • آن‌ها را تمیز، عاری از گرد و غبار و البته دور از رطوبت نگه دارید.
 • کارتریج‌ها را صاف قرار دهید
 • آن‌ها را در مکانی تاریک و دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید
 • مطمئن شوید که در دمای اتاق هستند
 • آن را خوب تکان دهید
 • اگر کارتریج شما رو به پایان است، اما هنوز به چند صفحه آخر نیاز دارید، آن را بیرون بیاورید و تکان دهید.

اصول نگه داری و افزایش عمر کارتریج تونراگر پرینتری می‌خرید و به طور منظم از آن استفاده نمی‌کنید، چاپگرهای لیزری به دلیل ماندگاری طولانی تونر، اغلب گزینه بهتری هستند.

پرینترهای لیزری زمانی که برای مدت زمان قابل توجهی در حالت بیکار قرار می‌گیرند، از مشکلات عملکردی مشابه پرینترهای جوهرافشان رنج نمی‌برند.

پرینترهای جوهرافشان معمولاً در صورت عدم استفاده منظم با جوهر خشک شده مسدود می‌شوند. نگهداری از آن‌ها نیاز به تمیز کردن دقیق دارد.

به علاوه، بدون اینکه تاریخ انقضای تونر برای شما مشخص شود، دیگر مجبور نخواهید بود که کارتریج‌های جدید بخرید و کارتریج‌های جوهر قدیمی پر از جوهر خشک را بیرون بیندازید.

کارتریج تونر شما حتی پس از دوره‌های طولانی عدم فعالیت، آماده استفاده است.

چند صفحه در هر کارتریج تونر می‌توانم چاپ کنم؟

هنگام خرید کارتریج‌های تونر، اغلب تخمینی برای تعداد صفحاتی که می‌توانند چاپ کنند ارائه می‌شود. تنوع قابل توجهی در خروجی وجود دارد و نتایج واقعی به موارد زیر بستگی دارد:

 • ساخت و مدل چاپگر
 • تنظیمات چاپگر
 • رنگ در مقابل سیاه و سفید
 • نوع چاپ (سند متنی، عکس و …)

یک کارتریج تونر معمولی بین 2500 تا 4000 صفحه بر اساس پوشش 5% (تقریباً یک سوم از یک صفحه متن با فاصله دوطرفه) تولید می‌کند.

صفحات متراکم پر شده با متن فونت کوچک یا گرافیک به طور چشمگیری این خروجی را کاهش می‌دهند و ممکن است فقط تا 1000 صفحه در هر کارتریج داشته باشید.

کارتریج‌های تونر با ظرفیت بالا در دسترس هستند و می‌توانند تا 12000 صفحه را در هر جایی چاپ کنند (بر اساس پوشش 5٪).

نتیجه گیری

در پایان، فرم پودری تونر به این معنی است که محصولی بسیار بادوام است. پرینترهای لیزری می‌توانند با کارتریج تونر سال‌ها بدون خراب شدن تونر کار کنند و عمر بیشتری نسبت به کارتریج‌های جوهرافشان داشته باشند.

برای دریافت پاسخ سؤالات خود نیز می‌توانید با کارشناسان ما در فروشگاه اینترنتی اداری آرا در ارتباط باشید.

امتیاز
[کل: 0 میانگین: 0]
امیرحسین مهرابی جم
قیمت روز محصولات فروشگاه اداری آرا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.