پرینتر رنگی چیست؟

پرینتر رنگی

پرینتر رنگی به عنوان یکی از انواع ماشین‌های اداری است که امکان چاپ رنگی صفحات یا سایر موارد را فراهم می‌کند. مانند تلویزیون‌های رنگی و انواع دیگر تجهیزات و محصولات مصرفی، چاپگرهای رنگی در طی چندین دهه تکامل یافته‌اند تا نتایج با کارایی بالا و پیچیده‌تری ارائه دهند.

چاپگرهای رنگی در انواع مختلفی از مدل‌ها موجود هستند. برای مثال، یکی از انواع مدرن پرینترهای رنگی، چاپگرهای جوهرافشان هستند. یک چاپگر جوهرافشان تکه‌های کوچک جوهر را به روش‌های بسیار خاصی روی کاغذ می‌پاشد تا نتایج رنگی با وضوح بالا ایجاد کند.

نوع دیگری از چاپگرهای رنگی مدرن، پرینتر لیزری است. در این نوع از چاپگرها، رنگ به صفحه اضافه می‌شود، نه از طریق کاربرد مکانیکی جوهر، بلکه توسط بارهای الکتریکی که الگوهای چاپ را ایجاد می‌کند.

در پرینترهای لیزری، یک پرتو لیزر به استوانه‌ای به نام گیرنده نوری برخورد می‌کند که با استفاده از مواد پودری به نام تونر، تصویری را که قرار است روی صفحه ساخته شود، ترسیم می‌کند.

چاپگرهای رنگی مدرن اغلب به عنوان دستگاه‌های کپی، فکس و اسکنر عمل می‌کنند. از ویژگی‌های مدرن می‌توان به چاپ بی سیم، توانایی ایجاد تصاویر دیجیتالی از صفحات کاغذی و نتایج چاپ با وضوح بالاتر اشاره کرد.

انواع پرینتر رنگی

پرینتر رنگی جوهرافشان

تعداد زیادی از کسانی که چاپگر دارند، چاپگر جوهرافشان دارند. تعجب‌آور نیست، زیرا هزینه چاپگر جوهرافشان به طور قابل توجهی کمتر از پرینتر لیزری رنگی است. در اینجا خلاصه‌ای از اصول کارایی چاپگر جوهرافشان آورده شده است:

  • پرینتر جوهرافشان از کارتریج‌های جوهر برای تولید چاپ استفاده می‌کنند
  • بیشتر آنها به 2 تا 4 کارتریج جوهر نیاز دارند

پرینتر رنگی جوهرافشانمزایای پرینتر رنگی جوهرافشان

چندین گزینه برای چاپ: متن، عکس و اسناد رنگی را چاپ می‌کند.

چاپ بر روی انواع کاغذ: سازگار با کاغذ عکس براق و مات، استوک کارت، پاکت نامه و طیف وسیع‌تری از اندازه‌های کاغذ در مقایسه با چاپگرهای لیزری.

استفاده آسان: سازندگان چاپگر به این نکته توجه کرده‌اند که راه اندازی و نگهداری را آسان کنند، زیرا جوهرافشان در بین کاربران خانگی بسیار محبوب هستند.

قیمت ورودی پایین: پرینترهای جوهرافشان صدای زنگ و سوت زیادی ندارند که باعث می‌شود تولید آن‌ها ارزان‌تر باشد و نسبت به اکثر چاپگرهای لیزری قیمت پایین‌تری دارند.

برای چاپ عکس عالی است: پرینترهای جوهرافشان به دلیل نوع جوهر داخل کارتریج، عکس‌های بهتری را نسبت به پرینتر لیزری چاپ می‌کنند. چاپگرهای جوهرافشان از کارتریج‌هایی استفاده می‌کنند که حاوی رنگ یا پیگمنت هستند.

پرینتر لیزری رنگی

اگر به دنبال پرینتر لیزری رنگی هستید، چاپگر لیزری رنگی گزینه دیگری است. بیایید برخی از کارایی چاپگر لیزری رنگی را مرور کنیم.

پرینتر رنگی لیزریمانند سایر پرینترهای لیزری، پرینترهای لیزری رنگی از کارتریج‌های تونر برای تولید چاپ استفاده می‌کنند

  • کارتریج‌های تونر حاوی پودر هستند بنابراین خشک نمی‌شوند
  • به 4 کارتریج تونر نیاز دارد

مزایای پرینتر لیزری رنگی

چندین گزینه چاپ: متن، عکس و اسناد رنگی را چاپ می‌کند. عکس‌ها در مقایسه با عکس‌های چاپگر جوهرافشان پر جنب و جوش نیستند. اگر به دنبال چاپ تصاویر با وضوح بالا هستید، پرینترهای لیزری رنگی توصیه نمی‌شوند.

حجم چاپ ماهانه بالا: پرینترهای لیزری برای فضاهای کاری شلوغ طراحی شده‌اند و انتظار می‌رود حجم کاری سنگینی داشته باشد.

حجم چاپ ماهانه به طور متوسط بین 5000 تا 100000 صفحه در ماه متغیر است، اما برای جزئیات بیشتر در مورد یک دستگاه خاص، مشخصات چاپگر را بررسی کنید. پرینترهای لیزری رنگی تفاوتی با لیزر تک رنگ معمولی شما ندارند. آنها به اندازه سایر پرینترهای لیزری یک اسب کار خوب هستند.

مزایای پرینتر لیزری رنگیکارتریج‌های تونر خشک نمی‌شوند: پودر تونر داخل کارتریج‌های تونر از یک ماده خشک و پلاستیکی تشکیل شده است، بنابراین برخلاف کارتریج جوهر، خشک نمی‌شود و می‌تواند برای مدت طولانی بدون استفاده در چاپگر شما باقی بماند.

بازده صفحه کارتریج بالاتر: پرینتر لیزری تک کاره برای کسانی که می‌خواهند هزینه چاپ خود را پایین نگه دارند جذاب است زیرا کارتریج‌های تونر می‌توانند صفحات بیشتری را نسبت به کارتریج‌های جوهرافشان چاپ کنند.

در حالی که یک کارتریج جوهر استاندارد معمولاً 300 تا 600 صفحه را چاپ می‌کند، یک کارتریج تونر می‌تواند حداقل 1000 صفحه را چاپ کند.

سرعت چاپ بالا: پرینترهای لیزری می‌توانند از 15 تا 100 صفحه در دقیقه چاپ کنند که برای محیط‌های کاری با سرعت بالا عالی است.

نتیجه گیری

همانطور که در این مقاله به صورت جامع در رابطه با پرینتر رنگی، انواع و کارایی آن‌ها صحبت کردیم، به راحتی می‌توانید برای خرید این نوع از ماشین های اداری اقدام کنید.

پرینتر فروشی اداری آرا در شهر تهران این امکان را فراهم ساخته تا در هنگام خرید و تنوع فراوان محصولات، پرینتر مورد نظر خود را انتخاب و خریداری کنید.

امتیاز
[کل: 0 میانگین: 0]
امیرحسین مهرابی جم
قیمت روز محصولات فروشگاه اداری آرا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *