معرفی دستگاه پرینتر و انواع چاپگرها

معرفی پرینتر و انواع آن

ما در این مقاله می‌خواهیم در رابطه با چاپگرها، ویژگی‌های پرینتر، انواع و قیمت آن‌ها با شما کاربران گرامی صحبت کنیم. اگر می‌خواهید اطلاعات مفیدی را در رابطه با چاپگرها کسب کنید تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

معرفی پرینتر

پرینتر یا همان چاپگر یک دستگاه جانبی (دستگاه خروجی) است که یک نسخه چاپی از داده‌های الکترونیکی ذخیره شده در کامپیوتر یا هر دستگاه دیگری را که به صورت متن و یا تصویر روی کاغذ است را چاپ می‌کند و یا آن را به عنوان یک طرح سه بعدی در چاپگرهای سه بعدی چاپ می‌کند.

داده‌هایی که از یک کامپیوتر و یا دستگاه‌های دیگری به پرینتر انتقال داده می‌شود ممکن است به شکل اسناد، متن، تصاویر باشد و یا حتی ترکیبی از هر سه مورد باشد.

در بازار امروزه چاپگرهایی متفاوت، با شکل و شمایل مختلف و ویژگی‌های خاصی وجود دارند. امروزه در بازار فروشگاه‌های اینترنتی بسیاری در حال فروش پرینتر، لوازم جانبی آن و ارائه خدمات در این زمینه هستند.

فروشگاه اینترنتی اداری آرا به عنوان یکی از فروشگاه‌های آنلاین معتبر در کشور در زمینه فروش ماشین‌های اداری از جمله انواع چاپگر و قطعات کارتریج پرینتر برای آشنایی کاربران و خریداران چاپگر این امکان را برای آن‌ها فراهم ساخته است که به راحتی محصول خود را پیدا کنند و آن را خریداری نمایند.

معرفی و آشنایی با پرینتردر ادامه ما در این مقاله برای اطلاعات بیشتر در زمینه انواع چاپگرها، ویژگی آن‌ها و همچنین استفاده پرینترها در زمینه‌های مختلف صحبت خواهیم کرد.

تاریخچه پرینتر

اولین چاپگر الکترونیکی به نام “چاپگر ماتریس نقطه‌ای” ، در سال 1968 توسط اپسون ساخته شد. این چاپگر کاراکترها را با زدن سنجاق روی نوار جوهر ایجاد می‌کرد. هر پین از یک نقطه تشکیل شده بود و هر کاراکتر از مجموعه‌ای از نقاط شکل می‌گرفتند.

ارتقاء بعدی در فناوری چاپگر با اختراع چاپگر لیزری توسط زیراکس در سال ۱۹۶۹ اتفاق افتاد، اگرچه تا سال ۱۹۸۴ اولین چاپگر لیزری به بازار مصرف عرضه نشد. در سال 1988 اولین چاپگر جوهرافشان توسط HP برای مصرف کنندگان عرضه شد.

انواع پرینتر از دیدگاه رنگ

چاپگر از نظر رنگ متفاوت هستند یعنی هم به اسناد (اعم از تصاویر، مدارک و غیره) را هم به صورت سیاه و سفید و یا اینکه به صورت رنگی چاپ کرد.

در اینجا می‌خواهیم آن ها را بررسی کنیم:

سیاه و سفید

این نوع از چاپگرها اغلب برای چاپ متن، اسناد، مدارک و مقالات استفاده می‌شوند. رنگ متن در این نوع چاپگرها همان‌طور که از نامش پیداست سیاه است.

اگر شما قصد دارید که پرینت‌های خود را به صورت رنگی چاپ کنید نباید از چاپگرهای سیاه و سفید استفاده کنید.

رنگی

پرینترهایی نیز وجود دارند که اسناد را علاوه بر پرینت سیاه و سفید، به صورت رنگی نیز چاپ می‌کنند. از چاپگر رنگی بیشتر در پرینت تصاویر، نمودارهای سه بعدی و اعلامیه‌ها استفاده می‌شود.

این نوع از چاپگرها دارای جوهر (تونر رنگی) است و همان‌طور که گفته شد برای چاپ عکس در اندازه‌های مختلف مناسب است.

انواع پرینتر

همانطور که پرینترها را از نطر رنگ مقایسه گردید، حال می‌خواهیم شما را با انواع چاپگرها از دیدگاه نوع آن‌ها بررسی کنیم. با ما همچنان همراه باشید.

انواع پرینترپرینترها انواع مختلفی دارند که به شرح هر یک از آن‌ها خواهیم چرداخت:

پرینتر رنگی

پرینترهای رنگی چاپگرهایی هستند که قادر به چاپ بیش از یک یا تک رنگ هستند. بسیاری از این ماشین‌ها بر روی مدل رنگی CMYK کار می‌کنند.

در مدل رنگی CMYK، 4 رنگ اصلی یعنی فیروزه‌ای، مشکی، زرد و سرخابی وجود دارد. مدل CMYK تمام این رنگ‌های اصلی را نزدیک به هم چاپ می‌کند و سپس اکثر رنگ‌های دیگر (به جز رنگ زرد فلورسنت) را تحریک می‌کند.

علاوه بر این، برخی از چاپگرهای رنگی با رتبه پایین و قیمت پایین تنها از ۳ رنگ اصلی استفاده می‌کنند – زرد، فیروزه‌ای و سرخابی. چنین ماشین‌هایی نمی‌توانند رنگ سیاه واقعی را چاپ کنند و همچنین رنگ‌ها محو به نظر می‌رسند.

چاپگرهای رنگی بیشتر در چاپ کتاب، مواد کاغذی و مجلات کاربرد دارند. چاپگرهای رنگی همچنین قادر به چاپ فوری داده‌های داده شده هستند.

چاپگر جوهر افشان

دستگاه‌های چاپ جوهرافشان پرینترهایی هستند که به طور منظم برای کامپیوترها استفاده می‌شوند. چاپگرهای جوهرافشان از نوع خاصی از جوهر برای چاپ روی کاغذ استفاده می‌کنند.

از این رو، چاپگرهای جوهرافشان به ویژه برای چاپ رنگی با کیفیت بالا استفاده می‌شوند. آنها همچنین قادر به ارائه خروجی چاپ فوری هستند. این دستگاه‌ها توسط افرادی ترجیح داده می‌شود که هر چند وقت یکبار و نه به صورت روزانه نیاز به چاپ دارند.

پرینتر جوهر افشانکاربرد پرینتر جوهر افشان شامل موارد زیر است:

 • کپی یک سند
 • کاغذی را چاپ کنید که به صورت فیزیکی قابل امضا باشد
 • چاپ تصاویر رنگی که بدون مانیتور یا دستگاه تلفن همراه قابل مشاهده هستند
 • چاپ رسید برای خریدهای آنلاین

دستگاه‌های چاپ جوهرافشان از مدل‌های ارزان قیمت مصرف‌کنندگان کوچک تا مدل‌های گران قیمت حرفه‌ای در دسترس هستند.

پرینتر لیزری

چاپگرهای لیزری از نور یا یک پرتو متمرکز برای انتقال متن و تصاویر روی کاغذ استفاده می‌کنند. در داخل پرینتر لیزری، یک درام استوانه‌ای وجود دارد که به عنوان گیرنده نوری شناخته می‌شود که پرتوهای لیزر بر روی آن شلیک می‌شوند. این کار با عبور کاغذ از چاپگر انجام می‌شود.

دستگاه چاپ لیزری تصاویر و متون را روی گیرنده نوری چاپ می‌کند. در مواقع اضطراری می‌توان از چاپگر لیزری برای چاپ فوری استفاده کرد.

کاربرد چاپگرهای لیزری شامل موارد زیر است:

 • به سرعت صدها صفحه را چاپ کنید
 • چاپ نسخه چاپی اسناد حرفه‌ای یا قانونی

چاپگرهای ماتریس نقطه‌ای

چاپگرهای ماتریس نقطه‌ای یا (Dot Matrix Printers) به عنوان چاپ ماتریس ضربه نیز شناخته می‌شوند. این نوع پرینترها از فرآیند چاپی استفاده می‌کنند که در آن جوهر روی سطح کاغذ/طرح بندی اعمال می‌شود.

پین‌های چاپگر Dot Matrix به روبانی برخورد می‌کنند که با جوهر پوشانده شده است و تماس بین روبان و کاغذ را فشار می‌دهد. این یک نقطه کوچک روی کاغذ ایجاد می‌کند و تصویر ماتریس نقطه نهایی با ترکیب این نقاط منفرد ایجاد می‌شود.

پرینتر ماتریس نقطه ایپرینترهای دات ماتریکس نیز در پایانه‌های POS، شرکت‌های خدماتی (پیک محور)، صندوق‌ها و دستگاه‌های خودپرداز و غیره استفاده می‌شوند.

پرینترهای حرارتی

چاپگرهای حرارتی (Thermal printers) از گرما برای تولید تصویر روی کاغذ استفاده می‌کنند. این چاپگرها به دلیل سرعت، فناوری پیشرفته و چاپ با کیفیت بالا محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند.

چاپگرهای حرارتی از جوهر یا تونر استفاده نمی‌کنند، بلکه تا حد زیادی برای چاپ تصاویر به کاغذهای حرارتی وابسته هستند. استفاده از چاپگرهای حرارتی بسیار آسان است، زیرا دکمه‌های کمتری دارند و از نرم افزارهایی برای فرایند چاپ استفاده می‌کنند.

همچنین پرینترهای حرارتی ارزان‌تر هستند و در اندازه‌ها و مدل‌های مختلف تولید می‌شوند که باعث می‌شود اکثر مصرف‌کنندگان آن‌ها را به راحتی مقرون به صرفه کنند.

چاپگرهای حرارتی بیشتر در بخش‌های بانکی، خطوط هوایی، خرده فروشی، صنایع بهداشتی، خواربارفروشی‌ها و غیره استفاده می‌شوند.

چاپگر لیزر جت

چاپگرهای لیزر جت از پرتوهای لیزری خود برای چاپ شما بر روی یک سیلندر فلزی به نام درام استفاده می‌کنند. این درام در چاپگر لیزری، تونر پودری موجود در کارتریج را با استفاده از الکتریسیته ساکن جذب می‌کند. سپس تونر پرینتر توسط درام که به شکل چاپ شما است روی کاغذ می‌چرخد.

علاوه بر این، هنگامی که پودر تونر از زیر آن عبور می‌کند، با استفاده از گرمای یک فیوز روی کاغذ ذوب می‌شود و در نهایت، چاپ از چاپگر لیزر جت خارج می‌شود.

چاپگرهای لیزری عمدتاً در همه مشاغل مورد استفاده قرار می‌گیرند تا از اعتبار خود در تولید محصولات چاپی با کیفیت دفاع کنند.

علاوه بر این از پرینترهای لیزری در ساخت لیبل، چاپ لوازم التحریر این شرکت و در ساخت بروشورها و بروشورهای شرکتی نیز استفاده می‌شود.

چاپگر کارت پی وی سی

کارت‌های پی وی سی (کارت‌های پلاستیکی) سطح بسیار صافی دارند که به همین دلیل نمی‌توان از چاپگرهای جوهرافشان یا لیزری سنتی برای چاپ روی آنها استفاده کرد. به همین دلیل از چاپگرهای کارت پی وی سی برای چاپ روی چنین سطوح صافی استفاده می‌شود.

در پرینتر کارت PVC هد چاپگر بخاری روی روبان قرار می‌گیرد. این فرایند به انتقال رنگ‌ها به کارت کمک می‌کند که باعث می‌شود طرح شما روی آن چاپ شود.

پرینتر کارت PVCچاپگرهای کارت پی وی سی از فناوری چاپ انتقال معکوس یا فناوری تصعید رنگ برای چاپ کارت استفاده می‌کنند، اما در هر دو فناوری، از یک کارت خالی، یک کارت هد چاپ و یک روبان استفاده می‌شود.

با استفاده از روبان‌ها و فناوری‌های مختلف چاپ، چاپگرهای کارت پی وی سی را می‌توان تقریباً برای هر نوع طراحی استفاده کرد.

چاپگر سه‌بعدی

پرینترهای سه بعدی که با استفاده از آن می‌توان حجم‌های سه بعدی را چاپ کرد. مواد اولیه مورد استفاده شده در این نوع از چاپگرها مواد نیمه جامد است.

کاربرد پرینترهای سه بعدی شامل موارد زیر است:

 • ابزار چاپ یا قطعات مورد نیاز برای ساختن چیزی
 • چاپ قطعات جایگزین برای چیزی شکسته
 • اسباب بازی‌های چاپی برای کودکان
 • چاپ اشیاء برای فروش

برترین و پرکاربردترین برندهای پرینتر

حال در این قسمت از مقاله چند نوع از برندهای برتر در چاپگرها را برای شما نام برده ایم، از جمله:

 • HP
 • Brother
 • Canon
 • Epson
 • Kyocera
 • Lexmark
 • OKI
 • Ricoh
 • Samsung
 • Xerox

پرکاربردترین چاپگر بسته به محیطی که در آن استفاده می‌شود، می‌تواند متفاوت باشد.

برای کاربران خانگی، چاپگرهای جوهرافشان به دلیل قیمت مناسب یکی از پرینترهای ارزان قیمت در بازار هستند که بیشترین استفاده را دارند. برای محیط‌های اداری، پرینترهای لیزری رایج‌ترین هستند که قیمت آن‌ها نسبت به چاپگرهای خانگی بالاتر است.

شما خریداران گرامی می‌توانید برای اطلاع از قیمت پرینترهای خانگی، چاپگرهای لیزری، قیمت پرینترهای HP و سایر چاپگرها با برندهای مختلف با کارشناسان ما در ارتباط باشید، همچنین می‌توانید از شیوه ارسال سفارش مطلع شوید.

در آخر

همان‌طور که در این مقاله گفته شد پرینترها انواع مختلف و ویژگی‌های خاصی را دارند که با توجه به کارایی آن‌ها در زمینه کاری خود می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

خوشحالم که تا انتهای مقاله همراه ما بوده‌اید و امیدوارم این مقاله مؤثر واقع شده باشد. شما می‌توانید سؤالات و نظرات خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید، همچنین کارشناسان ما در اسرع وقت به سؤالات شما پاسخ خواهند داد.

منابع

computerhope

moglix

امتیاز
[کل: 2 میانگین: 5]
modir
قیمت روز محصولات فروشگاه اداری آرا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.