تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری در چیست؟

تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری

امروزه پرینترها به عنوان یکی از ماشین های اداری از مهم‌ترین وسیله برای صنعت چاپ است که به علت گسترش کارها در مکان‌های مختلفی مانند شرکت‌های دولتی، دفاتر نشر روزنامه، انتشارات، شرکت‌های خصوصی و غیره استفاده می‌شود که به همین منظور ما در این مقاله به بررسی تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری در چیست می‌پردازیم.

پرینتر جوهرافشان چیست؟

قبل از اینکه به بررسی تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری در چیست بپردازیم ابتدا باید در مورد پرینتر جوهرافشان و لیزری صحبت کنیم.

در پرینتر جوهرافشان به هنگام چاپ قطرات جوهر بر روی کاغذ پاشیده می‌شود و از این دستگاه برای پرینت تصویرهای رنگی، پرینت متن و غیره استفاده می‌شود. این دستگاه از نظر شکل ظاهری و ساختاری بسیار با کیفیت هستند؛ ولی هزینه نگهداری این نوع چاپگر به دلیل بالا بودن کارتریج بسیار زیاد است.

پرینتر لیزری چیست؟

در این نوع ماشین های اداری اطلاعات از طریق کامپیوتر فرستاده می‌شود و به وسیله اسکن لیزری روی صفحه کاغذ چاپ می‌شود. در این دستگاه به جای جوهر از پودر تونر استفاده می‌شود که عملکرد آن بدین صورت است که این پودر توسط اسکنر لیزری و الکتریسیته ساکن روی کاغذ کشیده و عکس یا متن روی کاغذ چاپ می‌شود.

قیمت این دستگاه لیزری از جوهرافشان بیشتر است؛ ولی هزینه نگهداری آن پایین‌تر از چاپگر جوهرافشان است.

تفاوت پرینترهای لیزری و جوهرافشان

تکنولوژی به کار رفته در دستگاه لیزری و جوهرافشان

یکی از تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری تکنولوژی به کار رفته در ساختار این دستگاه‌ها است که در پرینتر جوهرافشان برای چاپ از جوهر استفاده می‌شود که این جوهر توسط نازل‌های میکروسکوپی روی کاغذ پاشیده می‌شوند و متن و طرح پرینت می‌شود.

تفاوت تکنولوژی به کار رفته در پرینترهای جوهرافشان و لیزریدر صورتی که در دستگاه پرینتر لیزری از موادی به نام پودر تونر استفاده می‌شود که این پودر دارای ذرات کوچکی است که به واحد درام می‌چسبد و با غلطک های فیوزینگ ذوب می‌شود و روی کاغذ قرار می‌گیرد.

سرعت چاپ

دومین تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری میزان سرعت چاپ است که در پرینتر لیزری سرعت چاپ بیشتر و در یک دقیقه حدود ۱۵ الی ۱۰۰ صفحه را چاپ می‌کند و برای حجم کارهای بالا بسیار مناسب است؛ ولی در پرینترهای جوهرافشان سرعت پایین‌تر و در یک دقیقه ۱۶ پرینت را می‌گیرد که بیشتر برای مصارف خانگی کاربرد دارد.

رزولوشن

مورد بعدی در تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری چاپگر رزولوشن و کیفیت پرینت است که برای مقایسه این چاپگرها از نقطه بر اینچ استفاده می‌شود؛ یعنی در یک اینچ تمام نقاط را پرینت می‌گیرد.

تفاوت رزولوشن در پرینترهای جوهرافشان و لیزریچاپگر جوهرافشان برای پرینت‌های رنگی بسیار گزینه مناسبی است. چاپگر لیزری برای چاپ سیاه و سفید گزینه خوبی است که البته امروزه با پیشرفت تکنولوژی پرینترهای لیزری رزولوشن و کیفیت بسیار بالا دارند و با بالاترین وضوح پرینت را نشان می‌دهند که به همین منظور شما می‌توانید با کارشناسان شرکت اداری آرا به صورت آنلاین ارتباط و از نحوه کار این پرینترها اطلاع حاصل کنید.

ابعاد کاغذ و نوع کاغذ

ابعاد کاغذ در انتخاب یک پرینتر بسیار مهم است. اگر شما از کاغذ A4 استفاده می‌کنید باید پرینتر لیزری را انتخاب کنید؛ ولی پرینتر جوهرافشان ابعاد بیشتری را برای کاغذ جواب می‌دهد و متنوع‌تر است و کاغذ گلاسه، کاغذ عکس، کاغذ معمولی و فتوگلاسه را روی آن چاپ می‌کند؛ ولی پرینتر لیزری روی هر کاغذی چاپ نمی‌شود.

نوع مواد مصرفی

از دیگر تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری استفاده از نوع مواد مصرفی است که در پرینترهای لیزری از پودر تونر استفاده می‌شود که اگر کاغذ نازک هم باشد به کاغذ آسیب نمی‌رسد ولی در پرینت جوهرافشان چون از جوهر استفاده می‌شود باید از کاغذ با ضخامت بالا استفاده کنید تا از برجستگی بر روی کاغذ جلوگیری شود.

تفاوت نوع مواد مصرفی در پرینترهای جوهرافشان و لیزریقیمت کارتریج

از عوامل مهم دیگر در این دستگاه‌های چاپگر قیمت کارتریج است کخ در پرینتر جوهرافشان دارای ۴ کارتریج رنگی است؛ ولی در پرینتر لیزری اینطور نیست و قیمت کارتریج بسیار ارزان‌تر است.

تفاوت قیمت کارتریج در پرینترهای جوهرافشان و لیزریخرید پرینتر جوهرافشان یا لیزری

یکی از موارد تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری قیمت این دو دستگاه است که در پرینتر جوهرافشان هزینه تعمیر و نگهداری آن بسیار بالاتر از پرینتر لیزری است که به همین منظور برای خرید این دو چاپگر شما می‌توانید به سایت اداری آرا مراجعه و نحوه خرید این دو نوع پرینتر را مشاهده نمایید.

سخن پایانی

تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری را بیان کردیم که این دو دستگاه یکی برای مصارف خانگی و دیگری برای کارهای با حجم بالا کاربرد دارد؛ ولی اگر شما دنبال چاپ محتواهای گرافیکی هستید پرینتر جوهرافشان بهترین انتخاب است ولی اگر دنبال سرعت کار هستید پرینتر لیزری بهترین گزینه است.

به همین منظور شما می‌توانید با کارشناسان شرکت اداری آرا که یکی از مراکز پرینتر فروشی در شهر تهران است، در ارتباط باشید و از نحوه سفارش این پرینترها اطلاع حاصل کنید.

امتیاز
[کل: 0 میانگین: 0]
امیرحسین مهرابی جم
قیمت روز محصولات فروشگاه اداری آرا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.