اسکنرهای سه بعدی و کاربردهای آن

کاربرد اسکنرهای سه بعدی

میل انسان به ایجاد و تکثیر اشیا سه بعدی چیز غیرعادی نیست. بشر هزاران سال است که این کار را با استفاده از ماشین های اداری که نام آن‌ها اسکنر سه بعدی است، انجام می‌دهد. بدون شک کاربرد اسکنرهای سه بعدی بر کسی پوشیده نیست.

اخیراً کامپیوترها معرفی شدند که همه جنبه‌های زندگی را به شکلی که ما می‌شناسیم متحول کرده است. کامپیوترها راه را برای ده‌ها فناوری جدید هموار کردند و در اواخر دهه 1960 اولین فناوری اسکنر سه بعدی توسعه یافت.

همه چیز به طور قابل توجهی پیش رفته است و اکنون دنیای در حال ظهور فناوری سه بعدی همچنان به ایجاد اختلال در طیف وسیعی از صنایع ادامه می‌دهد.

انواع کاربرد اسکنرهای سه بعدی

اسکنرهای سه بعدی همچنان به پیشرفت چشمگیری در فناوری خود ادامه داده‌اند و در عین حال مقرون به صرفه تر، کوچک‌تر و استفاده آسان‌تر شده‌اند. امروز قصد داریم برخی از کاربرد اسکنرهای سه بعدی را بررسی کنیم.

مدارس

دستگاه اسکنرهای سه بعدی در کلاس‌های درس در سراسر جهان رواج یافته است و کاربرد فراوانی داشته است.

کاربرد اسکنرهای سه بعدی در مدارسبه عنوان مثال دانش‌آموزانی که مهارت در مدل‌سازی سه بعدی CAD دارند، با استفاده از خاک رس مجسمه‌سازی یا یک رسانه مشابه می‌سازند، با استفاده از انواع اسکنر می‌توانند مدل‌های کاملاً منحصربه‌فردی را ایجاد کرده و به‌صورت سه بعدی چاپ کنند که تولید آنها فقط با استفاده از نرم‌افزار تقریباً غیرممکن است.

معماری

توانایی اسکن و تجزیه و تحلیل ساختمان ها با جزئیات بالا، اسکن سه بعدی را به پیشنهاد بسیار جذابی در هنگام انجام بررسی های معماری تبدیل می کند.

کاربرد اسکنرهای سه بعدی در معماری به گونه‌ای است که اندازه‌گیری‌های بسیار دقیق و توانایی استفاده کامل، تجسم و اصلاح داده‌ها با CAD را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

توانایی گرفتن سریع اطلاعات با دقت بالا به معنای صرفه جویی گسترده در بهره وری و زمان است که البته هنگام ارائه نتایج به مشتری مهم است.

کاربرد اسکنرهای سه بعدی در هنر

اسکن سه بعدی به طور فزاینده‌ای در میان هنرمندان و مورخان هنر مورد استفاده قرار می‌گیرد. اسکن مصنوعات برای ایجاد نسخه‌های پرینت سه بعدی قابل تکرار یا برای آرشیو و نگهداری یکی از کاربردهای اصلی در این صنعت است.

استفاده از اسکنرهای سه بعدی به هر شکلی از میراث فرهنگی امکان طبقه بندی، اندازه گیری، تجزیه و تحلیل و حتی در میان جامعه محقق را می‌دهد.

کاربرد اسکنرهای سه بعدی در هنرشاید یک مورخ هنر به دنبال بازسازی اثری باشد که در طول زمان تنزل یافته است؟ اسکن سه بعدی روشی عالی برای کمک به بازسازی و حفاظت مؤثر است.

هنرمندان می‌توانند از کاربرد اسکنرهای سه بعدی برای اضافه کردن اشیا و تصاویر واقعی به کار خود استفاده کنند.

اخیراً با یک طراح لوازم خانگی صحبت کردیم که می‌خواست مواد طبیعی مانند برگ و پر را اسکن کند و آنها را در طرح‌های خود بگنجاند، مثلاً روی یک گلدان یا کاسه تزئینی.

کاربرد اسکنرهای سه بعدی در پزشکی

اخیراً ثابت شده است که فناوری سه بعدی ابزاری حیاتی در صنایع مرتبط با سلامت است. شخصاً، یک برنامه مورد علاقه برای فناوری سه بعدی در تمام صنایع، پروتز است.

کاربرد اسکنرهای سه بعدی این امکان را فراهم ساخته است که امکان طراحی و تولید یک اندام مصنوعی را فراهم می‌کند که با دقت قابل توجهی اندازه گیری می‌شود، یعنی حداکثر راحتی، تحرک و کاهش درد. همراه با پرینت سه بعدی، این فرایند کسری از زمان و هزینه روش‌های سنتی مورد استفاده است.

اسکن سه بعدی نیز به طور فزاینده‌ای توسط متخصصان سلامت برای مطالعه دقیق اعضای بدن، به عنوان مثال قبل از یک عمل جراحی، استفاده می‌شود.

برنامه ریزی دقیق و آماده سازی سایت به پزشکان و جراحان این فرصت را می‌دهد تا تصمیمات آگاهانه‌تر و نرخ‌های بهبود یافته موفقیت جراحی را بگیرند.

اسکن کامل بدن

با فناوری سه بعدی، امکانات بی پایانی برای سفارشی سازی وجود دارد. از آنجایی که هیچ دو بدن انسانی دقیقاً یکسان نیستند، چه موضوعی بهتر است هنگام ایجاد یک مدل سه بعدی منحصر به فرد استفاده شود.

سرویس‌های متعددی در سرتاسر جهان در حال باز شدن هستند که کاربر را قادر می‌سازد تا اسکن سه بعدی شود و مدل کپی پرینت سه بعدی خود را به خانه ببرد.

کاربرد اسنکرهای سه بعدی در اسکن کامل بدنتجزیه و تحلیل زیبایی شناختی بدن، ایجاد آواتار و لباس‌های سفارشی تنها چند مورد دیگر از کاربردهای اسکن سه بعدی تمام بدن هستند.

واقعیت مجازی

صنعت بازی در حال حاضر پیشرفت سریعی را تجربه می‌کند و به نظر می‌رسد اسکن سه بعدی نقشی کلیدی در این رشد بازی می‌کند. اسکن افراد و محیط‌ها برای ارائه شبیه سازی واقعی از طریق گیمیفیکیشن انجام می‌شود.

ظهور اخیر هدست‌های واقعیت مجازی مقرون به صرفه نیز ثابت می‌کند که یک نیروی محرکه در پیشرفت اخیر و افزایش استفاده از اسکن سه بعدی است.

کاربرد اسکنرهای سه بعدی در واقعیت مجازیتوسعه‌دهندگان اصلی بازی‌ها مدتی است که شخصیت‌های بازی را با اسکن سه‌بعدی ایجاد می‌کنند، اما با بهبود سهولت استفاده و مقرون‌به‌صرفه، بیشتر توسعه‌دهندگان بازی‌ها و برنامه‌های متوسط کوچک می‌توانند از اسکن سه بعدی استفاده کنند تا تجربه کاربری بهتری به گیمرها بدهند.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی شد تا شما کاربران با کاربرد مختلف اسکنرهای سه بعدی بیشتر آشنا شوید. امیدواریم مطلب مورد نظر رضایت شما کاربران را در بر داشته باشد، همچنین در انتخاب و خرید اسکنر سه بعدی مؤثر واقع شده باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان و متخصصان فروشگاه اینترنتی اداری مالز در ارتباط باشید.

امتیاز
[کل: 0 میانگین: 0]
امیرحسین مهرابی جم
قیمت روز محصولات فروشگاه اداری آرا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.