6 مشکلات رایج دستگاه فتوکپی

مشکلات دستگاه فتوکپی

در کنار خرید دستگاه فتوکپی باید از مشکلات این نوع از ماشین های اداری نیز اطلاع داشت. هرکسی که در یک دفتر کار کرده باشد، مشکلات ناشی از دستگاه کپی و چاپگر را می‌داند ما در این مقاله از فروشگاه اینترنتی اداری آرا که یکی از بهترین مراکز پرینتر فروشی، فروش انواع دستگاه فتوکپی و غیره است، شش مورد از رایج‌ترین مشکلات دستگاه فتوکپی و بهتر از آن، نکاتی برای حل آنها آماده کرده‌ایم.

مشکلات و راه‌حل‌های رایج دستگاه کپی

گبر کردن کاغذ در دستگاه فتوکپی

گیر کردن کاغذ رایج‌ترین مشکلات دستگاه فتوکپی است که با آن مواجه می‌شوید. دلایل این مشکل می‌تواند از اندازه کاغذ اشتباه گرفته تا بارگذاری نامناسب کاغذ در دستگاه باشد.

این مشکلات باعث می‌شود دستگاه‌های کپی کاغذ را به اشتباه به داخل بکشند و در نتیجه گیر کنند.

گیر کردن کاغذ یکی از مشکلات دستگاه فتوکپیرفع این نوع مشکلات مستلزم آن است که شخص استفاده کننده از دستگاه کپی، کاغذ گیر کرده را به صورت دستی درآورده و اندازه کاغذ مناسب را دوباره اندازه گیری کند یا تراز کاغذ را اصلاح کند.

همچنین مسئله گرد و غبار کاغذ وجود دارد که تمایل به گرفتگی دستگاه‌ها و ایجاد گیر کردن کاغذ دارد. بهترین راه برای جلوگیری از گرد و غبار کاغذ این است که به طور دوره‌ای لاستیک‌های تغذیه را تمیز کنید و گرد و غبار جمع شده در داخل دستگاه کپی را با جاروبرقی پاک کنید.

خطوط روی کاغذ

هنگامی که یک سند را با متن یا تصاویر ساده کپی می‌کنید و نسخه نهایی شما دارای رگه‌ها، خطوط است، مشکلی در دستگاه کپی وجود دارد.

دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است این مشکلات در دستگاه فتوکپی رخ دهد، بنابراین یافتن راه حل می‌تواند به کمی عیب یابی دستگاه فتوکپی نیاز داشته باشد.

عواملی برای این مشکل دستگاه کپی عبارت‌اند از:

  • مواد خارجی روی شیشه یا آینه اسکنر
  • نقص درام یا واحد توسعه دهنده (فقط برای سیستم‌های کپی چند جزئی کاربرد دارد)
  • نقص درام تیغه که منجر به ایجاد خطوط بزرگ به صورت عمودی در پایین صفحه می‌شود

مشکل با فیوزها

اولین مشکل از طریق حذف تداخل و تمیز کردن شیشه اسکنر و آینه‌ها حل می‌شود. برای دستورالعمل‌های صحیح تمیز کردن، به دفترچه راهنمای کاربر دستگاه خود مراجعه کنید.

مشکلات باقی مانده را می‌توان با تعویض واحدی که باعث ایجاد مشکل شده است، برطرف کرد. شما باید این مشکلات با شرکتی که متخصص تعمیر دستگاه فتوکپی است در میان بگذارید.

مشکلات کارتریج یا تونر

یکی از علائم کار نکردن دستگاه کپی اجزای دستگاه فتوکپی از جمله کارتریج‌ها هستند. کارتریج‌های تونر کم، خالی یا نادرست می‌توانند باعث ایجاد مشکلاتی در دستگاه کپی شما شوند. اگر تونر یا کارتریج‌ها کم یا خالی هستند، با تعویض آنها باید مشکل برطرف شود. اگر کارتریج خراب است، احتمالاً به دلیل یکی از دو مورد است:

  • خطای سازنده: در این صورت یک کپی از کپی‌های بی کیفیت و کارتریج را به محل خرید دستگاه فتوکپی بیاورید و درخواست تعویض کنید.
  • مشکلات ناسازگاری: اکثر دستگاه‌های کپی به تونر خاصی نیاز دارند. اگر سعی کنید از یک نسخه ناسازگار استفاده کنید، کیفیت چاپ شما کاهش می‌یابد.

مشکلات کارتریج یا تونر در دستگاه فتوکپیکپی‌ها خیلی روشن یا خیلی تاریک هستند

اکثر اوقات، مشکلات روشنایی و تاریکی در صفحات کپی نتیجه عدم تعادل در کنترل تراکم در دستگاه فتوکپی است. ممکن است شخصی قبلاً به طور ناخواسته تنظیمات را تغییر داده باشد و تصاویر بعدی را خیلی روشن یا خیلی تاریک کرده باشد.

در این مورد، تنظیم مجدد سطوح چگالی بهترین راه حل است. با این حال، ممکن است درام به پایان عمر کاری خود برسد یا تونر دستگاه خراب شده باشد.

برخی از تونرهای پس از فروش مطابق با کدهای سازنده نیستند و می‌توانند منجر به مشکلات چگالی نور شوند. جایگزین‌ها باید خریداری و نصب شوند.

نقاط در صفحه

همان‌طور که از نام آن پیداست، این نوع از مشکلات دستگاه فتوکپی شامل آرایه‌های تصادفی از نقاط است که یک کپی کامل را مخدوش می‌کند.

اگر هر بار متوجه نقطه‌ها در یک مکان می‌شوید، احتمالاً مشکل از لک یا زباله روی آینه کپی یا شیشه است. یک بار دیگر، می‌توان با تمیز کردن صحیح شیشه و آینه‌ها این مشکل را برطرف کرد.

مشکلات دستگاه فتوکپی و ایجاد نقطه در برگهیک آرایه تصادفی تر از نقاط تکرار شده در سراسر سند می‌تواند نقص درام باشد و قطعاً با تعویض کردن درام این مشکل برطرف خواهد شد.

بهترین راه‌حل برای رفع مشکلات دستگاه فتوکپی

علاوه بر راه‌حل‌های ذکر شده در بالا، چند مرحله وجود دارد که می‌توانید برای کاهش مشکلات دستگاه‌های فتوکپی خود انجام دهید.

  • اول، هرگز هنگام بارگذاری یا تخلیه کاغذ از دستگاه، از زور استفاده نکنید.
  • دوم، مطمئن شوید که جدول‌های زمانی تعویض قطعات و لوازم حیاتی در دستگاه کپی را دنبال کنید تا از مشکلات ساییدگی و پارگی جلوگیری کنید.
  • در نهایت دستگاه کپی را هر از چند گاهی به صورت حرفه‌ای تمیز کنید. تجمع گرد و غبار و زباله در داخل دستگاه می‌تواند منجر به بسیاری از مشکلات ذکر شده در بالا شود.

نتیجه گیری

همان‌طور که می‌بینید، عناصر زیادی وجود دارند که برای حفظ کارایی دستگاه کپی یا چاپگر شما نیاز به نظارت دارند. اغلب اوقات، بهترین راه برای اطمینان از عملکرد مداوم، از طریق برنامه خدمات چاپ مدیریت شده است.

در مورد اینکه چگونه خدمات چاپ مدیریت شده می‌تواند برای کسب و کار شما مفید باشد، با کارشناسان فروشگاه اینترنتی اداری آرا در ارتباط باشید.

امتیاز
[کل: 0 میانگین: 0]
امیرحسین مهرابی جم
قیمت روز محصولات فروشگاه اداری آرا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.