راهنمای انتخاب و خرید پرینترهای لیزری

راهنمای انتخاب و خرید پرینترهای لیزری

پرینترهای لیزری یکی از انواع پرینترهای موجود در بازار امروزی هستند. لیزرها به جای استفاده از جوهر، از تونر برای تکثیر تصاویر و متن‌ها و سپس انتقال آن به کاغذ استفاده می‌کنند.

تمام کسب و کارها تقریباً به طور انحصاری از چاپگرهای لیزری استفاده می‌کنند، زیرا آن‌ها شهرت قابل اعتماد بودن را دارند در حالی که یک محصول چاپ با کیفیت تولید می‌کنند.

برخی از کاربردهای رایج پرینترهای لیزری عبارت‌اند از چاپ لوازم التحریر یک شرکت، ساخت لیبل و ایجاد بروشور.

ما در این مقاله می‌خواهیم به صورت جامع شما را با خرید و انتخاب بهترین چاپگرهای لیزری امروزه و در حال حاظر از جمله پرینترهای لیزری HP آشنا کنیم تا انتخاب مناسبی از این محصول داشته باشید.

معرفی پرینترهای لیزری

دستگاه‌های پرینتر لیزری یک نوع پرطرف‌دارترین چاپگر رایانه شخصی است که از فناوری فتوکپی بدون ضربه (کلیدها به کاغذ ضربه نمی‌زند) استفاده می‌کند.

هنگامی که یک سند به چاپگر ارسال می‌شود، یک پرتو لیزر با استفاده از بارهای الکتریکی، سند را روی یک درام با پوشش سلنیوم می‌کشد.

پس از شارژ شدن درام کارتریج آن را در تونر، که یک نوع جوهر پودر خشک است، می‌چرخاند. تونر به تصویر شارژ شده روی درام می‌چسبد، سپس تونر بر روی یک تکه کاغذ منتقل می‌شود و با حرارت و فشار روی کاغذ ذوب می‌شود.

پس از چاپ سند، بار الکتریکی از درام حذف شده و تونر اضافی جمع آوری می‌شود. اکثر پرینترهای لیزری فقط به صورت تک رنگ چاپ می‌شوند. یک پرینتر لیزری رنگی تا ۱۰ برابر گران‌تر از چاپگر لیزری تک رنگ است.

تاریخچه پرینترهای لیزری

IBM اولین چاپگر لیزری را در سال ۱۹۷۵ برای استفاده با رایانه‌های اصلی خود معرفی کرد.

در سال ۱۹۸۴ هیولت پاکارد با اولین لیزر جت خود، یک چاپگر فشرده، سریع و قابل اعتماد که کاربران کامپیوترهای شخصی می‌توانستند از عهده خرید آن برآیند، با تولید آن فناوری چاپ لیزری را متحول کرد.

از آن زمان به بعد، پرینترهای لیزری از نظر قیمت کاهش یافته و کیفیت آن‌ها افزایش یافته است. هیولت پاکارد همچنان با رقبایی از جمله Lexmark، Okidata و زیراکس، تولید کننده پیشرویی است.

معرفی پرینترهای لیزریچاپگر لیزری از جهات مختلفی با چاپگر جوهر افشان متفاوت است. تونر یا جوهر چاپگر لیزری خشک است. در جوهر افشان، جوهر خیس است.

با گذشت زمان، کارکرد یک پرینتر جوهر افشان حدود ده برابر پرهزینه‌تر از چاپگر لیزری است، زیرا جوهر به دفعات بیشتری نیاز به پر کردن دارد.

کاغذ چاپ شده از چاپگر جوهرافشان در صورت خیس شدن لکه دار می‌شود، اما سند چاپ شده با لیزر لکه ایجاد نمی‌کند.

هر دو نوع چاپگر، بی سروصدا کار می‌کنند و با استفاده از کارتریج‌های فونت یا نصب فونت‌های نرم اجازه می‌دهند تا فونت‌ها اضافه شوند.

اگر نیازهای چاپ شما حداقل است، یک چاپگر جوهر افشان کافی است، اما اگر حجم چاپ شما زیاد است، به خرید چاپگر لیزری فکر کنید، البته در ادامه به صورت کامل پرینترهای لیزری و چاپگرهای جوهر افشان را مقایسه کرده‌ایم.

انواع پرینترهای لیزری

چاپگرهای لیزری تک رنگ فقط متن سیاه را چاپ می‌کنند. شرکت‌ها از چاپگرهای لیزری تک رنگ برای ایجاد حروف، صفحات گسترده و سایر اسناد متنی استفاده می‌کنند.

پرینترهای لیزری رنگی با استفاده از چهار تونر سیاه، قرمز، فیروزه‌ای و زرد به چاپ‌ها رنگ می‌بخشند. از پرینترهای لیزری رنگی در طراحی گرافیکی استفاده می‌شود، مانند اضافه کردن یک لوگو به سربرگ یا ساخت یک بروشور شیک.

چاپگرهای با فرمت بزرگ به این معنی است که چاپگر اندازه‌های بزرگ‌تر از ۸ در ۱۱ را چاپ می‌کند. چاپگرهای لیزری با فرمت بزرگ ممکن است تک رنگ یا رنگی باشند.

شرکت‌ها از چاپگرهای لیزری با فرمت بزرگ برای ساخت تابلوهای بزرگراه و تابلوهای تبلیغاتی استفاده می‌کنند.

برای تولید انبوه سعی کنید از پرینتر لیزری استفاده کنید، همچنین چاپ‌های لیزری به صورت خشک از چاپگر خارج می‌شوند.

برخی از جوهر افشان‌ها خیس شده بیرون می‌آیند و اگر اجازه ندهید کاغذ خشک شود، صفحه لکه دار می‌شود و محصول چاپ را خراب می‌کند.

انواع پرینترهای لیزریاز چاپگر لیزری رنگی با وضوح بالا برای عکس‌های واضح و شفاف استفاده کنید. پرینترهای لیزری با وضوح بالا تصاویر واضح‌تر و واقعی‌تری را ارائه می‌کنند.

وضوح بالا یک اصطلاح فنی است که به وضوح محصول چاپگر اشاره دارد. وضوح بر حسب نقطه در اینچ یا DPI اندازه گیری می‌شود و DPI به عنوان یکی از ویژگی‌های هر چاپگر ذکر شده است.

اگر قصد دارید با چاپگر لیزری خود عکس یا گرافیک بسازید، یکی را با بالاترین DPI موجود انتخاب کنید.

هنگام خرید پرینتر لیزری، باید به چند ویژگی مهم توجه کنید:

ظرفیت و سرعت چاپ

پرینترهای لیزری شخصی یا همان پرینترهای خانگی برای چاپ ۲۰۰ صفحه در هفته کافی هستند. این نوع از پرینترهای لیزری ارزان قیمت هستند. آن‌ها می‌توانند تا هشت صفحه در دقیقه (هر صفحه در دقیقه) چاپ کنند.

اگر به طور متوسط ​​1000 صفحه در هفته نیاز باشد، به چاپگری با گنجایش بیش‌تر نیاز است. این‌ نوع از چاپگرها تا ۲۴ برگ در دقیقه چاپ می‌کنند.

ظرفیت و سرعت چاپ پرینترهای لیزریچاپگرهای تولیدی برای چاپ ۵۰۰۰۰ صفحه یا بیشتر در هفته مورد نیاز است و بسیار گران هستند و توسط ناشران تجاری استفاده می‌شوند.

آن‌ها می‌توانند تا ۷۰۰ برگ در دقیقه چاپ کنند، همچنین آن‌ها می‌توانند ۲۴ ساعت شبانه روز و هفت روز هفته چاپ کنند.

اهمیت وضوخ در پرینترهای لیزری

وضوح استاندارد در اکثر پرینترهای لیزری امروزه ۶۰۰ نقطه در اینچ (dpi) است. این وضوح برای چاپ معمولی روزمره از جمله کارهای کوچک انتشار رومیزی کافی است.

یک چاپگر تولیدی سطح بالا ممکن است وضوح ۲۴۰۰ نقطه در اینچ داشته باشد. برخی از چاپگرهای لیزری هنوز از وضوح ۳۰۰ dpi استفاده می‌کنند. این وضوح می‌تواند باعث نمایان شدن خطوط ناهموار در لبه بیرونی تصویر شود.

اهمیت وضوح در پرینترهای لیزریهیولت پاکارد RET (فناوری تقویت وضوح) را برای اصلاح این موضوع ایجاد کرد. RET نقاط کوچک‌تری را در لبه‌های خطوط وارد می‌کند و لبه‌های ناهموار را صاف می‌کند.

RET وضوح را بهبود نمی‌بخشد، اما سند بهتر به نظر می‌رسد. اگر چاپگری با رزولوشن ۳۰۰ نقطه در اینچ خریداری می‌کنید، مطمئن شوید که دارای RET باشد.

جابه‌جایی کاغذ

هنگام خرید چاپگر لیزری، جابه‌جایی کاغذ نیز مهم است. بیشتر پرینترهای لیزری از کاغذ با اندازه حرف و برش استفاده می‌کنند. چاپگرهای تولیدی پیشرفته از کاغذ ورق پیوسته استفاده می‌کنند.

چاپگرهای لیزری می‌توانند روی شفاف‌ها، برچسب‌های چسبنده و کارت‌های سبک چاپ کنند. یک چاپگر لیزری با چاپ دورو می‌تواند در یک طرف کاغذ چاپ کند، کاغذ را برگرداند و در طرف دیگر چاپ کند.

با این حال، اکثر چاپگرهای لیزری از چاپ ساده با چاپ دورو دستی استفاده می‌کنند. چاپ دورو دستی با تغییر گزینه‌های چاپ در ویژگی‌های چاپگر یا چاپ یک طرف و گرفتن همان کاغذ و قرار دادن مجدد آن در چاپگر برای چاپ در طرف دیگر به دست می‌آید.

FPOT و زمان گرم کردن

آخرین نکته در خرید چاپگر FPOT (اولین زمان خروج کاغذ) و زمان گرم کردن است. هنگامی که یک چاپگر لیزری داده‌هایی را از رایانه برای چاپ دریافت می‌کند، ۵ تا ۳۰ ثانیه طول می‌کشد تا چاپگر برای چاپ یک کار جدید آماده شود.

این ویژگی علاوه بر زمان مورد نیاز برای چاپ واقعی سند است. زمان گرم کردن به همان اندازه مهم است. هنگامی که چاپگر روشن است، به زمان نیاز دارد تا فیوزر تا دمای کارکرد گرم شود.

اگر چاپگر حالت آماده به کار باشد یا بین کارهای چاپی خاموش باشد، زمان گرم کردن اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. گرم شدن پرینترهای تولیدی و گروه کاری بزرگ ۵ تا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. این دوره انتظار می‌تواند مانع بهره وری کلی شود.

مزایای چاپگر لیزری

  • سرعت: یک چاپگر لیزری می‌تواند صفحات را سریع‌تر از چاپگر جوهر افشان چاپ کند.
  • هزینه کم: با گذشت زمان، هزینه تونر برای چاپگر لیزری در هر صفحه بسیار کمتر از پر کردن و جایگزینی کارتریج‌های چاپگر جوهر افشان است.
  • عملکرد بی صدا: یک چاپگر لیزری به طور کلی بی‌صداتر از یک چاپگر جوهر افشان کم هزینه است.
  • متن با بهترین کیفیت: هیچ چاپگر جوهرافشان به اندازه یک چاپگر لیزری، متن سیاه و گرافیک خطی را به وضوح نشان نمی‌دهد.

تفاوت چاپگرهای لیزری رنگی با پرینترهای جوهرافشان

چاپگرهای لیزری برای اسناد متنی مناسب‌تر هستند، زیرا خطوط واضحی را حتی در اندازه فونت‌های بسیار کوچک تولید می‌کنند.

با گذشت زمان، اجرا کردن آن‌ها ارزان‌تر است، زیرا می‌توانید به ازای هر مبلغی که برای تونر هزینه می‌کنید، چاپ بیشتری نسبت به جوهر افشان دریافت کنید.

پرینترهای لیزری همچنین سرعت چاپ سریع‌تری را ارائه می‌دهند و می‌توانند در زمان زیادی در کارهای چاپ بزرگ صرفه جویی کنند.

با این حال، چاپگرهای لیزری و تونر مورد استفاده آن‌ها هزینه‌های اولیه بالاتری دارند. اگر اغلب چاپ نمی‌کنید، می‌توانید یک چاپگر جوهر افشان ارزان بخرید.

برای کارهای چاپی کوچک‌تر، سرعت صفحات در دقیقه سریع‌تر چاپگر لیزری نیز مزیت چندانی نخواهد داشت.

تفاوت پرینترهای لیزری و جوهر افشاناگر به دنبال صرفه جویی در هزینه در بلندمدت هستید و به جایگزینی قانع کننده برای پرینترهای لیزری نیاز دارید، راه‌حل‌های جوهرافشان را در نظر بگیرید که به جای کارتریج به مخازن جوهر متکی هستند، مانند سری EcoTank اپسون.

مخازن نه تنها با ضایعات کمتر برای محیط زیست بهتر خواهند بود، بلکه در هزینه کارهای چاپی بزرگ‌تر نیز صرفه جویی خواهند کرد.

برای ایجاد رنگ، اکثر چاپگرهای لیزری رنگی از ترکیب فیروزه‌ای، سرخابی، زرد و مشکی استفاده می‌کنند.

آن‌ها برای هر رنگ تونر یک پاس انجام می‌دهند (روش‌ها در اینجا می‌توانند متفاوت باشند، اما بسیاری از آن‌ها از غلتک‌های متعدد استفاده می‌کنند) که به طور طبیعی زمان بیشتری می‌برد.

در حالی که چاپگرهای لیزری رنگی در کار با عکس‌ها بسیار بهتر عمل می‌کنند، اگر به دنبال چاپ عکس‌های دقیق و رنگی برای آویزان کردن بر روی دیوار، نمایش در گالری یا فروش به مشتریان هستید، یک چاپگر عکس جوهرافشان سطح بالا می‌باشد.

فراتر از کیفیت چاپ، چاپگرهای عکس جوهر افشان می‌توانند انواع کاغذ و اندازه‌های متنوع‌تری را نیز در مقایسه با چاپگرهای لیزری انجام دهند. یک چاپگر لیزری رنگی عکس‌ها و گرافیک‌های درون خطی را در اسناد به خوبی مدیریت می‌کند.

اکثر چاپگرهای لیزری رنگی مدرن، به ویژه آن‌هایی که برای دفاتر کوچک ساخته می‌شوند، می‌توانند انواع مختلفی از کارهای چاپی، از اسناد استاندارد گرفته تا لیبل‌ها و موجودی کارت را انجام دهند.

معرفی بهترین پرینترهای لیزری در سال ۲۰۲۱

محصولات

پرینترهای لیزری Lexmark پرینترهای لیزری رنگی Enterprise پرینترهای لیزری Brother پرینترهای لیزری HP Neverstop Laser پرینترهای لیزری HP LaserJet Pro

نوع دستگاه

فقط چاپگر فقط چاپگر فقط چاپگر فقط چاپگر

فقط چاپگر

رنگی/تک رنگ

تک رنگ تک رنگ رنگی

رنگی

تک رنگ

نوع اتصال

USB، بی‌سیم اترنت، بی‌سیم بی‌سیم، NFC، اترنت، USB بی‌سیم، NFC، اترنت، USB

اترنت، USB، بی‌سیم

تعداد رنگ جوهر

۱ ۱ ۴ ۴

۱

تعداد کارتریج/ مخزن جوهر

۱ ۱ ۴ ۴

۱

چاپ مستقیم از کارت رسانه

چاپ مستقیم از درایورهای

USB Thumb

 ✔  ✔

سرعت نامی در تنظیمات پیش فرض (رنگ)

N/A ppm N/A ppm Ppm ۳۳ Ppm ۲۹

سرعت نامی در تنظیمات پیش فرض (مونو)

Ppm ۱۹ Ppm ۲۱ Ppm ۳۳ Ppm ۲۹

Ppm ۴۲

چرخه کار ماهانه

۱۰۰۰ ۲۵۰۰ ۶۰۰۰ ۴۸۰۰

۸۰۰۰

چرخه وظیفه ماهانه

۸۰۰۰ صفحه در ماه ۲۰۰۰۰ صفحه در ماه 80000 صفحه در ماه 55000 صفحه در ماه

80000 صفحه در ماه

صفحه پیش نمایش LCD

 ✔  ✔

ظرفیت ورودی چاپگر

150 150 250 300 قابل ارتقا تا 850

350 قابل ارتقا تا 900

چاپ دوبلکس

 ✔  ✔  ✔

 ✔

تغذیه خودکار اسناد

 ✔

نوع اسکنر

N/A N/A N/A

اسکن‌های دوبلکس

N/A N/A N/A

حداکثر مساحت اسکن

N/A N/A N/A

نتیجه گیری

امیدوارم این مقاله راهنمای مناسبی برای نحوه انتخاب و خرید پرینترهای لیزری برای شما کاربران و مشتریان گرامی باشد.

شما مشتریان گرامی و کاربران می‌توانید برای اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان مجرب فروشگاه اداری آرا در ارتباط باشید. منتظر سؤالات و نظرات شما عزیزان در قسمت بیان دیدگاه‌ها هستیم.

منابع

techwalla

pcmag

امتیاز
[کل: 3 میانگین: 5]
modir
قیمت روز محصولات فروشگاه اداری آرا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.