اهمیت صندوق فروشگاهی در خرده فروشی‌ها

اهمیت صندوق فروشگاهی

اکثر کسب و کارهای خرده فروشی مانند فروشگاه‌ها، تره بارها، سوپرمارکت‌ها و غیره برای محاسبه فروش روزانه محصولات خود احتیاج به صندوق فروشگاهی یا همان دستگاه پوز دارند.

در فروشگاه‌ها برای مدیریت هزاران تراکنش، استفاده از صندوق‌های فروشگاهی بسیار اهمیت فراوانی را خواهد داشت. سؤال این جا است که آیا صندوق فروش یا سیستم POS بهترین انتخاب برای کسب و کار شما است؟

با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا به پاسخ این سؤال برسیم. ما در این مقاله می‌خواهیم شما را با کارایی دستگاه پوز فروشگاهی و مزایای آن آشنا کنیم، پس همراه ما باشید.

صندوق فروشگاهی چیست؟

صندوق فروشگاهی یک رایانه‌ای است که می‌تواند تمام اطلاعات فروش روزانه شما و همچنین موجودی کالاها و تخفیف‌های محصولات را نشان دهد.

دستگاه POS فروشگاهی قابلیت چاپ رسید را نیز دارند. یک دستگاه پوز فروشگاهی دارای ویژگی‌هایی است از جمله:

 • چاپ رسید
 • صفحه‌کلید
 • اسکنر بارکد

حال در ادامه هریک از آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

چاپگر رسید

قطعاً مشتریان شما پس از خرید محصول به رسید نیاز دارند. این فاکتور سند خرید را به آن‌ها ارائه می‌دهد و به شما امکان می‌دهد هر فروش را توسط آن پیگیری کنید.

چاپ فاکتور توسط صندوق فروشگاهیچاپگر رسید به شما امکان می‌دهد رسیدها را به شیوه‌ای کارآمد ارائه دهید. انواع مختلفی از چاپگرهای رسید وجود دارد. اگر کسب و کار شما در حال حرکت است، به یک چاپگر رسید تلفن همراه نیاز دارید، اما برای خرده فروشی‌های سنتی، یک چاپگر معمولی کافی است.

صفحه کلید

شما باید در فروش شرکت کنید. صفحه کلید یا صفحه نمایش لمسی به شما امکان می‌دهد تراکنش‌ها را وارد کرده و تنظیمات لازم را انجام دهید.

شناسه‌های کارمند یا سیستم‌های دارای شناسه‌های کارمند متعدد به شما امکان می‌دهند، شناسه‌های مختلف را با یک نام یا توضیحات برنامه ریزی کنید.

بارکد اسکنر در صندوق فروشگاهی

صندوق‌هایی که با اسکنر بارکد ادغام می‌شوند در سال ۲۰۲۱ از اهمیت بالایی برخوردار هستند. فروشگاه‌های خرده‌فروشی با بسیاری از محصولات از بارکد برای ردیابی موجودی و فروش استفاده می‌کنند.

مزایای استفاده از صندوق فروشگاهی

همان‌طور که گفته شد دستگاه پوز فروشگاهی سخت افزاری است که برای مدیریت خرده فروشی‌ها در فروش محصولات و کالاها بسیار مؤثر است.

مزایای استفاده از صندوق فروشگاهیدر این قسمت از مقاله می‌خواهیم شما را با مزایای این دستگاه مهم فروشگاهی آشنا کنیم.

گزارش فروش محصولات

یک صندوق فروشگاهی با قابلیت گزارش فروش محصولات به صورت روزانه، ماهانه و سالانه می‌تواند شما را در جریان نحوه و حجم فروش محصولاتتان در بازه زمانی مختلف قرار دهد.

گزارش فروش محصولات توسط دستگاه POS فروشگاهی می‌تواند شما را در گرفتن ایده‌هایی بهتر در زمینه فروش محصولات فروشگاهی کمک کند.

مدیریت کردن موجودی صندوق

یکی دیگر از مزایای دستگاه پوز، به خوبی مدیریت کردن موجودی‌های داخل صندوق است. در فروشگاه‌ها و در کل خرده فروشی‌ها پول نقد در دستگاه پوز فروشگاهی یک امتیاز مثبت محسوب می‌شود.

یک دستگاه POS فروشگاهی می‌تواند در ثبت سفارش و محاسبه محصولات سفارش شده تأثیر گذار باشد. همچنین این دستگاه می‌تواند طوری پول‌های نقد را به صورت مجزا دسته بندی کند که به راحتی با مشتریان خود در تعامل باشید.

مدیریت کردن موجودی صندوق فروشگاهییکی دیگر از مزایای مدیریت موجودی دستگاه پوز فروشگاهی این است که نقض موجودی شما را نیز نشان می‌دهد.

دریافت اطلاعات مشتریان توسط صندوق فروشگاهی

یکی دیگر مزیت‌های صندوق فروشگاهی این است که به راحتی می‌توانید اطلاعات مشتریان و سوابق آن‌ها را در زمینه خرید محصولات به دست آورید. این که آن‌ها قبلاً چه محصولاتی را بیشتر از سایت فروشگاهی شما خرید کرده‌اند.

به عنوان مثال می‌توانید محصولاتی را که مشتریان ثابت فروشگاهی شما آن‌ها را تهیه می‌کنند را به عنوان یک تبلیغ از آن‌ها استفاده کنید. مثلاً قبل از این که مشتریان اقدام به خرید محصول کنند شما می‌توانید با استفاده از سامانه پیامکی محصول مورد علاقه مشتریان را تبلیغ کنید.

همچنین دستگاه پوز فروشگاهی شما باید قادر به مدیریت کردن کارت‌های هدیه خرید محصولات را نیز داشته باشد. با ارائه کارت هدیه به مشتریان می‌توانید اعتماد و توجه آن‌ها را بیشتر به سمت فروشگاه خود جذب کنید.

تفاوت صندوق‌های نقدی فروشگاهی با سیستم POS

در ظاهر، به نظر می‌رسد که صندوق‌های پول سنتی و سیستم‌های POS مدرن هدف یکسانی دارند، یعنی افزایش فروش، در حالی که هر دو راه حل می‌توانند این کار را انجام دهند، اما تمایز آن‌ها بسیار عمیق‌تر است.

صندوق فروشگاهی دستگاهی است که پول نقد شما را در کشو ذخیره می‌کند و به شما امکان می‌دهد فرایند پرداخت را تسهیل کنید. در همین حال، یک سیستم پوز می‌تواند این کار را انجام دهد و به شما کمک کند تا تجارت خرده فروشی خود را اداره کنید.

تفاوت صندوق نقدی فروشگاهی با سیستم POSبزرگ‌ترین تفاوت بین صندوق‌های پول و سیستم‌های پوز این است که سیستم پولی بسیار قدرتمندتر، قوی‌تر و دارای ویژگی‌های غنی‌تر است. تفاوت آن‌ها را در موارد زیر گفته‌ایم، از جمله:

صندوق‌های نقدی: به شما امکان می‌دهد تا فروش مناسبی را دریافت کنید و دارای یک کشوی امن برای سپرده‌ها و قبوض است. برخی از صندوق‌ها را می‌توان بر اساس الزامات مالیاتی شما سفارشی کرد و برخی دیگر نیز می‌توانند گزارش‌های اولیه فروش را ارائه دهند.

سیستم‌های POS: به شما امکان می‌دهد تمام موارد فوق را انجام دهید، به علاوه موارد زیر:

 • موجودی خود را مدیریت کنید
 • جمع آوری و ذخیره داده‌های مشتری
 • یک برنامه وفاداری اجرا کنید
 • گزارش و تجزیه و تحلیل فروش، موجودی، مشتریان و غیره خود را اجرا کنید.
 • ایجاد و اجرای تبلیغات
 • قابلیت حمل و انعطاف پذیری

در اینجا سیستم‌های نقطه فروش مزیت دیگری نیز دارند. اکثر صندوق‌های پول فقط می‌توانند به پردازشگر پرداخت شما متصل شوند، اما هنگامی که از یک سیستم پوز استفاده می‌کنید، می‌توانید قابلیت‌های آن را بیشتر درک کنید، مانند:

 • نرم افزار حسابداری
 • پلت فرم تجارت الکترونیک
 • نرم افزار اتوماسیون وفاداری و بازاریابی
 • پردازشگر پرداخت
 • ERP
 • برنامه‌های زمان بندی

نتیجه گیری

همان‌طور که در این مقاله گفته شد اهمیت استفاده از دستگاه پوز فروشگاهی در تمامی خرده فروشی‌ها بسیار مؤثر است.

فروشگاه آنلاین اداری آرا برای خرید صندوق فروشگاهی این زمینه را برای مشتریان فراهم ساخته تا به راحتی و به صورت آنلاین دستگاه پوز کسب و کار خود را تهیه نمایند.

اگر شما هم یک فروشگاه و یا یک کسب و کار خرده فروشی دارید می‌توانید برای تهیه دستگاه POS فروشگاهی و یا اطلاع از قیمت انواع دستگاه فروشگاهی اینجا کلیک کنید.

شما کاربران و مشتریان گرای نیز می‌توانید سؤالات و نظرات خود را در قسمت دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید، همچنین برایی کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان مجرب اداری آرا در ارتباط باشید.

منابع

vendhq

squareup

امتیاز
[کل: 1 میانگین: 5]
modir
قیمت روز محصولات فروشگاه اداری آرا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.